12. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı Online Olarak Düzenlenecek

Dünyadaki büyüklüğü 3 trilyon doları aşan İslami Finans için İstanbul’da büyük bir zirve düzenlenecek

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öncülüğünde düzenlenecek zirve bir hafta sürecek. Konferansta Türkiye’de İslami para ve sermaye piyasaları, girişimcilik, küresel mali mimarlık, dijital ekonomi, 4. sanayi devrimi, iyi yönetişim ve sürdürülebilir kalkınma gibi konular konuşulacak.

4-20 Haziran 2020’de gerçekleşecek Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı öncesinde, etkinliğe ilişkin online basın toplantısında konuşan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Mehmet Bulut, İslami finansın dünyadaki büyüklüğünün 3 trilyon doları aştığını aktardı.

İslami finansa ve dünyadaki büyüklüğüne ilişkin bilgiler paylaşan Bulut, “Aslında İslam ekonomisi paylaşım ve dayanışmayı da içine aldığımız zaman, yani İslam’daki vakıf, zekat ve dayanışma kültürü burada çok daha geniş bir büyüklüğü işaret ediyor. Toplamda 3,5 trilyon dolara varan bir İslami finans büyüklüğü söz konusu dünyada. Bunun en önemli 3 ülkesi, Malezya, Suudi Arabistan ve İran. Bunlar İslami finansa 500 milyar doların üstünde bir ağırlığa sahip” dedi.

Açılış konuşmasını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı zirvede Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Pakistan Ekonomi Bakanı Dr. Abdul Hafeez Shaikh, İslam Kalkınma Bankası Başkan Vekili Prof. Dr. Zamir İkbal, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan’ın da konuşmacılar arasında bulunuyor.

Detaylı bilgi için: https://bit.ly/3fhAqlh

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir