19 Gün Sonra İsrail İle Yapılacak Enerji Anlaşmaları Askıya Alındı

Türkiye, İsrail ile sondaj ve boru hattı çalışmalarını durdurdu. Enerji Bakanlığı bilgiyi teyit etti.

İsrail’in, Gazze’ye uyguladığı soykırımın artarak devam etmesi sebebi ile Türkiye-İsrail ilişkileri de gözden geçiriliyor. İlk yaptırım açıklaması Enerji Bakanlığı’ndan geldi.

Gaz İhracatını Durduracağız

Türkiye,  İsrail ile yapılacak tüm enerji anlaşmalarını askıya aldı. Türkiye İsrail ile Akdeniz’de ortak enerji arama ve Avrupa’ya gaz ihracatı planlarını durdurdu.

Sondaj Çalışmasını Başlatacağız

23 Eylül 2023 tarihinde  ABD ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “İsrail’le enerji sondaj çalışmasını başlatacağız.” demişti.

İki ülkenin iş birliklerinin daha da arttırılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle enerji iş birlikleri bizi çok daha farklı yerlere taşıyabilir. Kendileriyle bu konudaki potansiyelimizi konuştuk. İki ülke arasındaki farklı alanlardaki iş birliklerini artırmak için bu bakanlarımızın yer alacağı bir mekanizma kurulmasının faydasını anlattık. Enerji, turizm ve teknoloji gibi alanlarda yeni iş birlikleri tesis etmek için iki ülkenin birlikte çalışması mümkün” açıklamalarında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir