2020’de İslami Bankacılık ve Teknoloji Sektörlerinin Önemi Artacak

Randstad Malezya’nın 2020 İşgücü Piyasası Görünümü raporuna göre, İslami bankacılık ve teknoloji sektörlerinin bu yıl yerel ekonomide büyük rol oynaması bekleniyor

Raporda, Malezya’nın İslami bankacılık için bir mükemmeliyet merkezi olarak konumlandırıldığı ve bu yıl İslami finans için küresel bir merkez olmaya devam edeceği belirtildi. Büyük ölçüde doğrudan yabancı yatırımların yönlendirdiği bir sektör olan Malezya’daki İslami bankacılık ortamı, Malezya hükümeti tarafından da önemli bir odak noktası ve yüksek büyüme endüstrisi olarak tanımlandı.” dendi. Aynı zamanda, teknoloji endüstrisinin yeni yılda Malezya ekonomisinin önemli bir itici gücü olacağı söylendi.

Randstad Malezya, Malezya’nın paylaşılan hizmet merkezleri için arzu edilen bir hazırlık alanı olmaya devam ettiğini ve Hindistan gibi diğer pazarlarla büyük operasyon merkezlerini inşa etmek ve burada araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek amacıyla şirketleri çekmek için rekabet ettiğini söyledi. Raporda, “5G ağının uygulanmasıyla ilgili görüşmelerle birlikte, teknoloji, 2020’de Malezya’nın gelişiminde merkez olmaya devam edecek.” dedi. Ayrıca, daha fazla şirketi inovasyon konusunda teşvik eden ve yönlendiren bir kültür oluşturmak için devlet bağışlarından ve vergi iadelerinden yararlanmaları beklenmektedir.  Birçok iş lideri, verimlilik elde etmek ve rekabetçi kalmak için dijital dönüşüm projelerini yönlendirmede onlara rehberlik etmek için teknoloji uzmanlarıyla anlaşıyor. Sonuç olarak, birçoğu hem verimliliği optimize etmek hem de gelir elde etmek için daha büyük bütçelere sahip yenilik ve teknoloji uzmanlarını görevlendiriyor.”

Randstad, işe alma iştahındaki artışa rağmen, endüstri için iş gücü piyasasında vasıflı yetenek sıkıntısı oluştuğunu söyledi. Döviz kurundan maliyet tasarruflarından yararlanacağı söylenen çok uluslu şirketler, bölgesel çalışanlarını Malezya’dan kiralamayı tercih ediyor. Bununla birlikte, yerel yetenek havuzu, yetenekli iş gücü için yüksek talep ve beklentileri takip etmek için mücadele etmektedir.

Sonuç olarak firmalar, raporda beyin göçü sorununun söz konusu olduğunu belirterek, yerel yaka uyumsuzluğu, mavi yakalı işçilerden niş uzmanlıklarına kadar iş gücü ihtiyaçlarını karşılamak için denizaşırı ülkelerden yetenekli iş gücü alıyorlar. 

 

Kaynak: Pakistan Observer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir