2020’ler Bankaların Altın Çağı Olacak!

Wells Fargo bankacılık analisti Mike Mayo, önümüzdeki on yılın bankaların ve teknolojinin altın çağı olacağını öngörüyor

Deneyimli bankacılık analisti, bankaların, banka konsolidasyonunun kaybolduğu otuz yıl sonrasında büyük teknoloji bütçelerinden yararlanmak için artık daha iyi durumda olduğuna inanıyor. Mayo konuyla ilgili olarak: “Teknoloji, bankalar için her zamankinden daha etkin bir durumda ve bankalar teknolojiyi her zamankinden daha fazla kullanmaya açık. Teknoloji, bankaların verimi artırma ve daha düşük riskli bir profille daha iyi getiri sağlama konusunda çok yıllı bir eğilime kavuşturan kolaylaştırıcı konumunda” ifadelerini kullandı. Bunların çoğu, nihayet tam dijital katılım ve entegrasyon vaadini yerine getirmek için teknolojideki değişimlerden yararlanmak isteyen yeni yetkin, IT okuryazar bir C-Suite tarafından yönlendirilecek.

Mayo’ya göre CTO’lar, birçok farklı iş kolunu kesen teknoloji çözümlerini uygulamak için daha fazla güce sahip olmalı. Banka hisse senetlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte Mayo, endüstrinin yıllık 150 milyar dolarlık teknoloji harcamasından daha iyi getiri elde etme çabasının hissedarlar için on yıl boyunca benzersiz getirilere yol açabileceğini söylüyor. Mayo bununla ilgili olarak “Önümüdeki dönemi bir kazan-kazan-kazan on yılı olarak görüyoruz. Daha iyi hizmet veren müşteriler için bir kazanç, düzenleyiciler ve toplum için bir kazanç; çünkü bankalar çok daha az riskli ve tabi ki hissedarlar için bir kazanç” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Fintech İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir