2020’nin İlk Kira Sertifikası İhracını Vakıf Katılım Gerçekleştirdi

Vakıf Katılım’ın iştiraki Vakıf Varlık Kiralama A.Ş aracılığı ile 16 Ocak 2020’de 630 milyon TL tutarında kira sertifikası ihracı gerçekleştirildi

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) verilerine göre; katılım bankaları arasında 2019 yılında en fazla yurt içi TL kira sertifikası ihracı gerçekleştiren banka oldu. Vakıf Katılım, 26 Aralık 2019 tarihinde yayınlanan SPK bülteninde belirtildiği üzere, yurt içi piyasaya yönelik 12 milyar TL’lik kira sertifikası ihraç tavanı onayı almıştı. Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, “Son 2,5 yıl içerisinde 77 tertip halinde yaklaşık 16,6 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı başarıyla tamamlandı.” ifadelerini kullandı.

Vakıf Katılım’ın iştiraki Vakıf Varlık Kiralama A.Ş aracılığı ile 16 Ocak 2020’de gerçekleştirdiği 630 milyon TL tutarında, 76 gün vadeli kira sertifikası ihracı yatırımcıdan ilgi gördü. İkram Göktaş, “Vakıf Katılım olarak temel amacımız, sadece katılım bankacılığı sektöründeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil, bu sektörü ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisini daha da büyütmektir.” diye ekledi.

Göktaş, sözlerine şu ifadeleri de ekledi:

“2017’de başlamış olduğumuz kira sertifikası ihraçlarımızla Vakıf Varlık Kiralama iştirakimiz üzerinden 70 ihraç gerçekleştirerek yaklaşık 15,7 milyar TL’lik bir rakama ulaştık. Diğer yandan Katılım Varlık Kiralama iştirakimiz üzerinden yaptığımız 7 ihraç neticesinde sağlanan yaklaşık 903 milyon TL’lik fonlama ile özel sektör şirketlerinin katılım bankacılığı sermaye piyasası araçlarını kullanmalarına aracılık ettik. Gelecek dönemde de belli başlı pek çok sektörde planlamakta olduğumuz yeni kira sertifikası ihraçlarımız ile katılım finans prensiplerine uygun sermaye piyasası ürünleri vasıtasıyla nitelikli firmalarımızın fonlama kaynaklarını zenginleştirmeyi ve tüm gücümüzle ülkemiz ekonomisine destek olmayı sürdüreceğiz.”

 

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir