5. Dünya Helal Zirvesi Başlıyor

İslami Finans’ın 3,5 trilyon dolara ulaşması amaçlanıyor

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT) faaliyetleri kapsamında düzenlenecek olan 7. İİT Helal Expo ve 5. Dünya Helal Zirvesi İstanbul Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde gerçekleşecek.

“Tüm nesiller için helal: Ailenin ve Gençliğin Önemi Temasıyla, İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü(SMIIC), İslam Ticareti Geliştirme Merkezi(ICDT) işbirliği ve Discover Events Organizasyonuyla 28 Kasım-1 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Dört gün sürecek olan zirvede 50 ülkeden 400’e yakın şirket temsilcisi, 40 bine yakın ziyaretçi ve 9 bine yakın yabancı delegenin katılması bekleniyor.

Zirve; yiyecek-içecek, gıda işleme-paketleme, “hotel, restaurant, cafe”(HORECA), kozmetik-kişisel bakım, sağlık ürünleri, islami finans, medya kamu kurumları, helal belgelendirme, sivil toplum kuruluşları ve eğitim alanında düzenlenecek. Etkinlik B2B toplantısına zemin hazırlayacak ve dünyada da 4 trilyon doları olan helal sektör pazar payını da arttırmayı amaçlıyor.

Dünya helal ekonomisi 2017 yılında 4 trilyon dolar hacmine sahipken, 2011 yılına kadar 7 trilyon dolara, İslami finansın 3,5 trilyon dolar hacmine, muhafazakar giyimin ise 243 milyon dolar büyüklüğüne ulaşması bekleniyor.

Dünya Helal Zirvesi Organizasyonu Başkanı ve Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı olan Yunus Ete, “4 trilyon doları aşkın bir piyasayı şekillendiren helal gıda, İslami finans, helal turizm, muhafazakar moda, helal kozmetik ve ilgili diğer sektörlerden ne yazık ki Türkiye ve birkaç Müslüman ülke, diğer dünya ülkelerine kıyasla çok daha az pay alıyor. Yaptığımız bu organizasyonla ise Türkiye’nin ve Türk markalarının tanıtımına önemli katkılar sağlıyoruz” dedi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir