AAOIFI, İslami Finans Yazılımına Şer’i Uygunluk Sertifikası Verdi

İslami Finansal Kurumlar Muhasebe ve Denetim Organizasyonu (AAOIFI), iMAL İslami finans yazılımlarının uygunluğunu test etmek için titiz bir süreç yürüttü ve AAOIFI’nin standartlarına uygunluğunu onaylayan bir sertifika yayınladı

AAOIFI Genel Sekreteri Ömer Mustafa Ansari, “AAOIFI, küresel İslami finans endüstrisi için Şer’i ve finansal muhasebe standartlarının hazırlanmasındaki misyonu ve rolü nedeniyle, Path Solutions tarafından iMAL İslami finans yazılımını (iMAL Islamic financial software of Path Solutions) AAOIFI standartlarına uygunluk testi için sunma girişimini tamamen memnuniyetle karşılar ve takdir eder. Bu sertifika, yazılımın dağıtımında Şer’i uygunluk isteyen herhangi bir finans kurumunun operasyonlarına ve ürün setine yatırımcı ve kamu güvenini artıracaktır.” dedi

Path Solutions Grup Başkanı ve CEO’su Muhammed Kateeb, “İslami finansta standartları güçlendirmenin her zaman endüstrinin üzerinde çalışması gereken en önemli alanlardan biri olduğu ve her zaman AAOIFI’nin bu standartları belirlemede ve endüstrinin bir bütün olarak güçlendirilmesinde kritik rol oynadığı herkes tarafından bilinmektedir. Şer’i uygunluğu kanıtlanmış bilgi teknolojisinde lider konumumuzu yeniden vurgulayan iMAL’ın AAOIFI sertifikasını almaya hak kazanmasından ötürü büyük heyecan duyuyoruz.” dedi. Kateeb ayrıca,“ Bu uygunluk değerlendirmesi Şer’i uyumluluk perspektifinden çoklu yargı bölgelerine hizmet etmek için iMAL’i gözden geçirmemizi ve nitelenliklerini artırmamızı sağladı. Global olarak tanınan AAOIFI sertifikasını kazanmış olmamız, iMAL yazılımını kullanan finans kuruluşlarına operasyonlarının Şer’i gereksinimlere uyumu konusunda daha fazla kesinlik ve güven sunuyor.” diye ekledi.

Path Solutions, 40 ülkede 140’tan fazla İslami finans kuruluşuna hizmet veriyor. İslami temel bankacılık platformu iMAL, Servis Odaklı Mimari’ye (SOA) dayanmaktadır ve açık API’ler ve web hizmetleri aracılığıyla açık bankacılığı desteklemektedir.

Bahreyn merkezli AAOIFI, küresel İslami finans endüstrisi için standartlar geliştirmek ve düzenlemek amacıyla, kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olarak 1991 yılında kurulmuştur. Şu anda uluslararası İslami finans için şeriat, muhasebe, denetim, etik ve yönetişim alanlarında toplam 110 standart ve teknik duyuruya sahiptir.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir