AAOIFI ve TKBB Arasında İşbirliği Anlaşması

AAOIFI ve TKBB, İslami finans bilincini ve tanıtımını artırma konusunda ortak ve karşılıklı işbirliği için bir Mutabakat Zaptı imzaladı

 İslami Finansal Kurumlar Muhasebe ve Denetleme Kurumu (AAOIFI) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Türkiye’de ve dünyada İslami finans bilincinin ve tanıtımının arttırılması için işbirliği yapmak üzere bir Mutabakat Zaptı (MOU) imzaladı. 

Anlaşma kapsamında, iki kurum ortaklaşa İslami finans endüstrisinin gelişimini destekleyen ortak alanlarda çalışmayı hedefliyor. Buna anlamlı bilgi alışverişi, Türkiye’deki AAOIFI standartlarına ve diğer yargı bölgelerine ilişkin ortak kapasite geliştirme programları yürütmek de dahildir. AAOIFI ve TKBB aynı zamanda karşılıklı ilgi alanlarına odaklanan etkinliklere ev sahipliği yapmaya ve faaliyetlerini ilgili ağlara ve yerel endüstrilere tanıtmaya çalışmaktadır.

Bu vesileyle AAOIFI Genel Sekreteri Ömer Mustafa Ansari , “TKBB yönetimine sürekli destekleri için teşekkür ediyoruz ve bu resmi işbirliği ile AAOIFI ve TKBB’nin görevlerinde birbirlerini daha verimli bir şekilde destekleyebileceklerini umuyoruz. TKBB’nin rolü Türkiye’deki İslami finansın büyümesi için çok önemli ve onların inisiyatiflerini ve faaliyetlerini tam olarak destekliyoruz.” dedi.

TKBB Genel Sekreteri Osman Akyüz, “AAOIFI ile birlikte çalıştığımız yıllar boyunca bu MOU ile birlikte işbirliğini artırmayı ve resmileştirmeyi umuyoruz. Standardizasyon ve uyumun giderek önem kazandığı bir dönemde, iki kurum arasındaki işbirliğinin İslami finansın sürdürülebilir büyümesini daha da destekleyeceğine inanıyoruz. Mutabakat Zaptı, Türk uzmanların AAOIFI kurul ve komitelerinde daha fazla temsil edilmesi, kapasite geliştirme etkinliklerinin ortak organizasyonu ve ortak ilgi alanları hakkında bilgi alışverişini içeren olası işbirliği alanlarını keşfetme fırsatları sunmaktadır. Bu ortaklığın Türkiye’nin İslami finans sektörünü geliştirme vizyonunu destekleyeceğini ve İstanbul’u küresel bir İslami finans merkezi olarak konumlandırma çabalarına katkıda bulunacağını umuyoruz.” dedi. 

TKBB’ye resmi bir ziyaret sırasında mutabakat anlaşmasına önayak olan AAOIFI Standartlar Uygulama ve Strateji Geliştirme Kıdemli Müdürü Dr. Rizwan Malik, mutabakat anlaşmasının iki kurum için önemli bir başarı olduğunu ve İslami finans endüstrisinin büyümesi için birlikte çalışmaya devam etmek için sağlam bir temel oluşturduğunu belirtti.

1991 yılında kurulan İslami Finansal Kurumlar Muhasebe ve Denetim Organizasyonu (AAOIFI), küresel İslami finans endüstrisi için standartların geliştirilmesi ve yayınlanmasından sorumlu, kar amacı gütmeyen, önde gelen uluslararası bir kuruluşlardandır.

Uluslararası İslami finans için Şer’i, muhasebe, denetim, etik ve yönetişim alanlarında toplam 110 standart ve teknik duyuruya sahiptir.

Bahreyn’de yerleşik AAOFI, merkez bankaları ve düzenleyici otoriteler, finansal kurumlar, muhasebe ve denetim firmaları ile 45’ten fazla ülkeden yasal firmalar dahil olmak üzere 200’den fazla kurumsal üye tarafından desteklenmektedir. AAOIFI, uluslararası İslami finans uygulamalarının kademeli olarak uyumlu hale getirilmesini sağlamıştır. 

 

Kaynak: TKBB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir