ABG Kurucusu ve Başkanı Şeyh Salih Abdullah Hayatını Kaybetti

Albaraka Bankacılık Grubu (ABG) Kurucusu ve Başkanı Şeyh Salih Abdullah Kamil, 79 yaşında hayatını kaybetti

Albaraka Türk’ün açıklamasına göre, Suudi Arabistan merkezli çok uluslu Dallah Al-Baraka Holding’in yanı sıra ABG başkanı ve kurucusu olan Kamil, dün yaşımını yitirdi.

İslami bankacılığının gelişiminde ve büyük yol kat etmesine öncülük eden Şeyh Salih, bu uğurda büyük mücadeleler vermiş ve çok önemli atılımlarda bulunmuştur. Çeşitli İslami finansal kurumlar kuran, araştırma merkezleri açan ve geleneksel olarak düzenlenen yüksek itibarlı sempozyumlara liderlik eden Şeyh Salih, önemli katkılarıyla İslami bankacılık ve finans sektöründe kalıcı izler bırakmıştır.

Hayata geçirdiği sayısız girişimlerle sektörün temel taşlarını oluşturmuş ve bugün katılım bankacılığının küresel düzeye erişmesini sağlayan Şeyh Salih, Albaraka Türk’ün de sermayedarları arasında olan Albaraka Bankacılık Grubu (ABG) ile bugün dünya üzerinde çeşitli ülkelerde İslami bankacılığın kurulmasını, gelişmesini sağlamış ve bu konuda büyük yatırımlarda bulunmuştur.

Şeyh Salih Abdullah Kamil Kimdir?

Akademik eğitimini 1963 yılında Riyad Üniversitesi (şimdiki adı Kral Suud Üniversitesi) Ticaret Fakültesi’ndeki lisans eğitimiyle tamamladı. 10 yıllık devlet memurluğunun ardından, büyük başarı elde ettiği özel sektöre yöneldi.

Yurt içinde kalkınma ve çeşitli yatırım alanları ile ilgilenen Dallah Al-Baraka Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Kamil, aynı zamanda Cidde Ticaret ve Sanayi Odası’na başkanlık ediyordu.

Yurtdışında ise İslami Bankalar ve Finans Kurumları Genel Konseyi (CIBAFI) ve İslam Ticaret Sanayi ve Tarım Odası (ICCIA) Yönetim Kurulu gibi çok sayıda uluslararası kuruma çeşitli dönemlerde başkanlık eden Kamil, İslam Kalkınma Bankası Grubu (IDB) Başkanlığı danışma kurulu üyesiydi.

Çeşitli tahminlere göre servetinin yaklaşık 8 milyar riyal (2,3 milyar dolar) olduğu düşünülen Salih Kamil, en zengin Suudi işadamlarından biri olarak kabul ediliyordu. İslami bankacılık sektörü de dahil olmak üzere birçok sektörde ve ekonomik faaliyette aktif bir rol oynayan Kamil, Arap dünyasında geleneksel bankacılıktan İslami bankacılığa geçiş çağrısının öncülerinden biriydi.

Cidde Ticaret Odası Başkanlığı ve 10 yıl boyunca Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı Danışmanlığı görevini yürüten Kamil, 1995 ve 1996’da Banker Ödülü, 1993’te Körfez İş Adamları Ödülü ve 2010’da da Malezya Kraliyet Ödülü’nü aldı.

İslami bankacılık ve finansa büyük hizmetleri olan merhum Şeyh Salih Kamil’in mekanının cennet olması duasıyla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir