Abu Dabi Enerji Bakanlığı Yeni Finansman Yöntemleri Üzerine Eğiliyor

Abu Dabi Enerji Bakanlığı (DoE), Ortadoğu ve Afrika’da sürdürülebilir projeleri finanse etmek için Emirlikte bölgesel bir merkez kurmak amacıyla yeşil sukuk ihracını sağlayacak hızlandırıcı programa başladı

DoE müsteşarı Mohammed bin Jarsh Al Falasi’ye göre, DoE yeşil tahviller için net bir çerçeve geliştirmek amacıyla Abu Dhabi Global Market, Abu Dhabi Securities Exchange (ADX) ve diğer paydaşlarla yakın işbirliği içinde çalışacak. Genel olarak küresel yeşil tahvil piyasası şu anda 200 milyar dolar değerinde ve Orta Doğu ve Afrika pazarının bir milyar dolardan iki milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Geçen yıl yayınlanan bir raporda, danışmanlık şirketi Deloitte, ülkelerin artan talebi karşılamak için yeşil enerjiye önem vermesi nedeniyle İslami finansın, Ortadoğu’daki güneş ve diğer alternatif enerji projelerinin finansmanında önemli bir rol oynayabileceğini söyledi. Yeşil sukukun çeşitli geleneksel finansman tekniklerine alternatiflerden biri olarak benimsenmesi, artan güneş enerjisi projeleri, düşük sermaye maliyetleri, uygun yeşil enerji politikaları ve Şer’i araçların tercihi gibi faktörler nedeniyle artacaktır.” dedi.

Al Falashi,“Bu yeni girişim, yatırımcılar arasında güveni artıracak. Yeşil finansman için büyük bir iştah var.” diye ekledi.

 

Kaynak: The National

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir