Abu Dhabi İslamic Bank (ADIB) DLT Üzerinde İşlem Yapan İlk İslam Bankası Oldu

15 Nisan’da BAE merkezli Abu Dhabi Islamic Bank (ADIB), Blockchain teknolojisini kullanarak ticaret finansmanı dağıtım işlemlerini başarıyla gerçekleştiren ilk İslam bankası oldu. Önde gelen finans kurumu, birden fazla bankayla tamamlanan sınır ötesi işlemler gerçekleştirdi

ADIB’nin blockchain’e girişimi, BAE’nin teknolojiyi benimsemeye başladığı ve Abu Dabi şehrinin merkez üssü olduğu bir zamanda geliyor. Bir aydan biraz uzun bir süre önce, Abu Dabi finans piyasaları düzenleyicisi dijital para birimi düzenlemelerini FATF standartlarına uyacak şekilde güncelledi.
ADIB’nin geleneksel ticari varlık oluşturma ve dağıtma süreçlerini sayısallaştırmaya yardımcı olmak için Blockchain teknolojisiyle desteklenen bir ticaret finansmanı olan TradeAssets ile ortaklık kurdu. ADIB ve TradeAssets bir yıldan uzun süredir iş birliği yapıyor. İş birliğiyle bankanın ticaret finansmanı işlemlerinin otomatikleştirilmesi sağlandı. ADIB’nin küresel işlem bankacılığı başkanı Haytham Elmaayergi konuyla ilgili şunları söyledi:

TradeAssets, ilk olarak ikincil piyasa işlemlerine odaklanarak ticaret finansmanı için Blockchain tabanlı bir pazar geliştirdi. Firma platformu geçen yıl çoğunluğu Bangladeş’te olan 25 bankayla başlattı. Ancak şimdi şirket, Orta Doğu’daki çeşitli müşterilerle ağını diğer gelişmekte olan pazarlara yaydı. TradeAssets platformunu “dünya çapındaki alıcı ve satıcıların satılık varlıkları listelemelerine, varlık satın alma teklifleri vermelerine, daha iyi fiyat pazarlıkları yapmalarına ve ilgili belgeleri değiştirmelerine olanak tanıyan bağımsız, güvenli bir e-pazar yeri” olarak tanımlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir