GÜNCEL

Açık Bankacılık Konut Kredisi Değişimini Nasıl Kolaylaştıracak?

2020’de, artan sayıda fintech şirketlerinin, konut kredilerinin kullanımını daha kolaylaştırmak için açık bankacılık teknolojisini benimsediğini görüyoruz. Geleneksel mortgage kredisi verenler, yeni müşteriler kazanmak ve mevcut müşterilerini korumak için bu fırsatları kullanabilirler. Andrew Barber tarafından kaleme alınan makalede açık bankacılığın konut kredisi kullanımını nasıl kolaylaştıracağına ışık tutuyor

Finansal hizmetler sektöründe rekabeti artırmak ve geçişi kolaylaştıracak adımları atmak, 2019 yılında Finansal Davranış Otoritesi (FCA) için bir odak noktasıydı ve ipotek piyasası özel bir inceleme altına alındı. Mart ayında, FCA ipotek piyasası çalışmasını yayınladı ve geçişin nispeten yüksek olmasına rağmen, müşterilerin avantajlar elde etmelerine ragmen hareket etmediği sonucuna vardı. FCA’nın çalışması, geçişin önündeki yasal engellerin aşılmasına ve borç verme kurallarının değişmesine yol açtı. Ayrıca FCA müşteri ataletini de etkili seçimler yapılmasına yardımcı olacak araçların eksikliğine bağladı.

Açık bankacılığın kalbinde müşterilerin kendi verilerini kontrol edebileceği ve bankaların bilgi ve müşterilerin hareketini engellememesi gerektiği düşünülmektedir. Açık bankacılık teknolojisi, paylaşmayı, kredileri karşılaştırmayı ve bir ipotek sağlayıcısından diğerine sorunsuz bir şekilde geçiş yapmayı kolaylaştırmak için  kullanabilir. Açık Bankacılık, bankalara ve servis sağlayıcılarına müşterinin rızasıyla ödeme hesaplarında tutulan finansal verilerine doğrudan erişim vermektedir.

Örneğin, İngiltere’de ipotek kabul hizmetleri veren Habito, haftalar süren konut kredisi onaylanma zamanını günlere indirerek harcanan zamanı kısaltmak için verileri kullanmaya çalışılmaktadır. Trussle ve Dashly gibi diğerleri, müşterinin ev fiyatı, beklenen çıkış ücretleri, geri ödeme geçmişi ve hatta maaş projeksiyonlarından açık bankacılık yoluyla toplanan bir dizi bilgiye dayanarak müşterileri için en iyi ipotekleri hazırlıyorlar.

Açık bankacılık aynı zamanda mevcut otomatik kredi karar alma süreçlerini geliştirme potansiyeline de sahiptir. API’ler aracılığıyla müşterilerin finansal bilgilerine doğrudan erişim, bu verilerin doğrudan karar verme süreçlerine akması bankaların ve müşterilerin zaman ve paradan tasarruf edeceği anlamına gelmektedir.  Bu veriler,  ‘Müşterinizi Tanıyın’ ve diğer kara para aklama denetimlerini hızlandırmak için de kullanılabilir. Avustralya’da Neobank Xinja bu çözümlere odaklanmıştır. Örneğin, hesabın tek bir kimlik tanımlama ile açılması ve dokümantasyon gereksinimlerinin azaltılması için yapay zeka ve süreç otomasyonu kombinasyonunu kullanıyor.

Tüm bu çözümler, sağlayıcıları karşılaştırmaktan işe alım ve finans onayı noktasına kadar, kredi verenlerin güçlüklerini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, yeni müşteriler kazanmak için açık bankacılığı kullanmanın yanı sıra, mortgage sağlayıcıları mevcut müşterileri elde tutmak için bu teknolojileri nasıl kullanabileceklerini düşünmelidir. Örneğin, bankalar geri ödeme geçmişi veya maaş artışları gibi mevcut hesap bilgilerini ve bağlı sağlayıcılardan gelen bilgileri izleyebilir ve ardından bunu yeni fırsatlar için müşteril sadakati ödülü olarak sunabilirler. Şimdi kredi verenlerin, üçüncü taraf olan Fintekler tarafından sunulan açık bankacılık teknolojisini nasıl kullanabileceklerini ya da taleplere cevap vermek için kendi şirket içi çözümlerini nasıl geliştirebileceklerini düşünme zamanı.

Kaynak: Fintech İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir