ADIB, Umman Denizcilik Şirketi’ne 80 Milyon Dolarlık Finansman Sağlıyor

ADIB’in Umman Denizcilik Şirketi (OSC)’ne sağladığı finansman OSC’nin toplam finansman maliyetlerini azaltarak borç pozisyonunu geliştirmesine destek olacak

Önde gelen finans kuruluşlarından olan Abu Dabi İslam Bankası (ADIB), Şer’i kiralama (Ijara) finansmanı sağlamak için Umman Denizcilik Şirketi (OSC) ile 80 milyon Dolar tutarında sözleşme imzaladı. İşlem, OSC’nin ilk Şer’i kiralama faaliyeti olmakla beraber ADIB’nin denizcilik ve enerji sektörlerindeki önemli varlıkları finanse etme taahhüdünü ve yeteneğini temsil ediyor. ADIB Gemi Finansmanı Başkanı Christopher Phillips şunları söyledi: “ADIB, tüm endüstri segmentlerinde Orta Doğu nakliye anlaşmaları üzerinde çalışan önemli deneyime ve uzmanlığa sahip olan finans kurumudur. Yıllar geçtikçe, hem ikili hem de sendikasyon tesisleri açısından çok çeşitli yenilikçi yapıların ortaklarına önemli değer katmayı başardık. Bu işlemi OSC ile tamamlamak ekibimizin sıkı çalışmasının bir kanıtıdır ve 2020 ve sonrasında müşterilerimize yardımcı olmak için bu özel işte sicilimizi geliştirmek için iyi bir konuma sahibiz.”

OSC Finans Direktörü ve Genel Müdür Vekili Michael Jorgensen şunları ekledi: “İlk Şer’i kiralama işlemimiz için güvenilir bir ortak bulmak bizim için önemliydi. ADIB ekibi, iki VLCC tankerini finanse etmemizi ve genişleme planlarımızı daha da desteklememizi sağlayan, ihtiyaçlarımıza hizmet eden rekabetçi bir Ijara olanağı sağlayabildi.”

2003 yılında kurulan OSC, bugün 53 modern gemiden (sahip olunan ve kiralanan) oluşan iyi çeşitlendirilmiş bir filoya sahip uluslararası bir tam ölçekli nakliye şirketidir ve nakliye taşımacılığı hizmetlerinde liderdir. Şirketin iş yatırımları ve büyüme stratejisi, Sultanlığın hızla sanayileşen ekonomisinin stratejik deniz taşımacılığı çıkarları ile yakından uyumludur.

ADIB, bölge genelindeki yüksek profilli kurumsal müşteriler için çeşitli dönüm noktası ve ödüllü işlemler sunma konusunda güçlü bir geçmişe sahiptir. 2019 yılında ADIB, yapılandırılmış finansman ve sendikasyon finansmanı, Sukuk ve danışmanlık ürünlerinde 15’ten fazla yüksek profilli işlem gerçekleştirmiştir.

İslami Sermaye Piyasalarında ADIB, Majid al Futtaim’in ilk Green Corporate Sukuk programında, Warba bankası ve Al Dar dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli Sukuk şirketinde Ortak Lider Yöneticisi ve Fon Yöneticisi olarak yer aldı.

ADIB’in kurumsal finansmanı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda ödülle tanındı: Seatrade Middle East Awards’ta “En İyi Nakliye Finansmanı” ve “Yılın Nakliye Sözleşmesi” ve 2019 Uluslararası Ticaret Finans Ödülleri’nde “En İyi İslami Finansör”, Dünyanın En İyi İslam Bankası ”, Banker Middle East’den”BAE’de En İyi Premium Bankacılık Hizmeti” ve EMEA Bankacılık Ödülleri’nde “En İyi İslam Bankası” ödüllerinin sahibi oldu.

 

Kaynak: Zawya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir