Afganistan’da İslami Bankacılığa İlgi Büyüyor

Banka yetkilileri, halka İslami bankacılık hizmetleri sunmaya hazır olduklarını söyledi

İslami bankacılık hizmetleri sunan Kabil merkezli bankalardan yetkililer, İslami bankacılık hizmetlerinden yararlanmak isteyen müşterilerinin sayısının arttığını ve bunun Afganistan’daki sektörü daha da geliştirmek için iyimser olduklarını söyledi.

“Müşterilerimizin sayısı arttı, mevduat miktarı da arttı. Afganistan İslam Bankası (IBA) Pazarlama Sorumlusu Saleem Rahimi, bu konuda umutluyum”ifadelerini kullandı.

Afganistan Bankalar Birliği yetkilileri, ülkedeki birçok bankanın İslami bankacılık hizmetleri sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Dernek başkanı Necibullah Emiri, “Yakın gelecekte çözülecek bazı sorunlar var, ancak bankalar İslami bankacılık hizmetleri sunmaya hazır” dedi.

Bir ekonomi analisti, hükümetin insanların parasını dolaşıma sokmak için İslami bankacılık hizmetleri geliştirmesi gerektiğini söyledi.

“Sadece İslami bankacılığın gelişmesine değil, elektronik ödemeler gibi diğer alanlara da dikkat edilmelidir. Kabil Üniversitesi Başkanı Hamidullah Farooqi, bu tür gelişmeler ekonomik kalkınma açısından Afganistan ile gelişmiş ülkeler arasındaki mesafenin azaltılmasına yardımcı olacak ”dedi.

Nisan ayında, Afganistan Merkez Bankası, İslami finansın faizsiz ilkelerini tüm operasyonlarında uygulayan ülkedeki ilk kredi veren Afganistan İslam Bankası’na (IBA) bir lisans verdi.

IBA daha önce Bakhtar Bank olarak biliniyordu ve 2009 yılında Azizi Bank tarafından satın alındığından beri konvansiyonel bir bankacılık lisansı altında işletiliyordu.

Reuters’ın bildirdiğine göre IBA’nın 25 milyon ABD Doları tutarında ödenmiş sermayesi ve 187 milyon ABD Doları tutarında mevduatı vardı ve hizmetlerini 59 şubeden oluşan bir ağ üzerinden sundu.

IBA, nüfusun yalnızca yüzde 5,7’sinin bankacılık sektörüyle ilişkisi olduğunu tahmin ediyor.

Afganistan Bankalar Birliği’ne göre, Afganistan’da nüfusun yüzde 11’e kadar olan kısmı paralarını bankalarda tutuyor ve Afganistan’da İslami bankacılık sistemi genişletilirse, daha fazla para dolaşmaya başlayacak ve Afganistan’ın finans sistemi bundan yararlanacak.

Kaynak: Islamic Bank of Afghanistan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir