Akulaku, Dijital İslami Finansal Hizmetler Platformu İçin Hazırlanıyor

Endonezya merkezli bir çevrimiçi çoklu finans hizmetleri şirketi olan Akulaku, 2021’in ilk yarısında online İslami finans platformunu tanıtmayı planlıyor

Ocak 2019’da Akulaku, Alibaba’nın finansal hizmetler iştiraki Ant Financial dahil olmak üzere yatırımcılardan D Serisi yatırım turu ile 100 milyon dolar gelir elde etti. Cakarta merkezli Fintech şirketinin Endonezya’da kurulmuş bir çevrimiçi çoklu finans hizmet sağlayıcısı olduğu ve 450 milyon dolar değerinde olduğu bildiriliyor.

Şirket şimdi yerel talebi karşılamak için Akulaku Syariah ile İslami finans sektörüne girmeyi hedefliyor. Şirketin genel müdürü Efrinal Sinaga, “Ayrıca rakiplerimizin bu yönde ilerlediğini görüyoruz.” dedi.

İslami bir banka dışı finans kurumu lisansı almak için hazırlanan kurum, hazırlıkların yaklaşık bir yıl sürmesi gerektiğini belirtiyor. Süreç, BT altyapısının, işletim sistemlerinin ve iş süreçlerinin dağıtımını içeriyor. Akulaku aynı zamanda İslami bankalarla işbirliği yapacak ve ulusal düzeydeki fetva kuruluşu DSN-MUI’den onay almak için çalışacak. Ayrıca şirket, bir Şer’i denetim kurulunu bir araya getireceğini açıkladı.

Efrinal şunları kaydetti: “Bunların hepsi zaman alıyor ve 2020’de işleyeceğiz. 2021’in ilk yarısında zaten bir Akulaku Syariah versiyonumuz olacak.”

Akulaku’nun Finansal Hizmetler Otoritesi (OJK) ile işletme lisansı alma niyetini doğruladı.

Şirket, geleneksel bankaların Bank Aceh, Batı Sumatra’daki Bank Nagari ve Bank NTB dahil olmak üzere Şer’i hale gelme eğilimini fark ettiğini söylüyor. Efrinal, şirketin müşterilerine hizmet etmek için stratejik bölgelerde kilit konumda olmasını sağlamak istediğini söyledi.

Efrinal şunları ekledi: “Şimdiden Şer’i P2P kredi piyasasına girmeye hazırlanmazsak çok geç kalacağız.” 

Akulaku, Ocak 2019’dan Ekim 2019’a kadar yaklaşık 4 trilyon Rupi (yaklaşık 285 milyon $) kredi kullandı ve 12 Aralık’ta 2020’de 6 trilyon Rupi hedefine ulaşmak için yurtdışı finansmanını artırmayı planladığını açıkladı.

Efrinal, firmasının Akulaku Syariah’ı tanıtmak için Akulaku’nun hissedarlarından onay aldığını belirtti.

Düzenleyiciler şu anda Şer’i finansman ile ilgili 31/2014 sayılı OJK yönetmeliğini ve merkez bankasının 21/2008 sayılı İslami bankacılık yasasını gözden geçirmekte olup, İslami bankacılık birimlerinin (UUS) 2023 yılına kadar bağımsız bir kurum olarak hizmet etmesini zorunlu kılmaktadır.

Efrinal, İslami finansal ürünlerle çalışma konusunda çok deneyime sahiptir. Ağustos 2007’de Bank Muamalat Indonesia, Bank Boubyan Kuwait ve Bahrain Alpha Kiralama ve Finans Holding BSC de dahil olmak üzere üç farklı yatırımcıdan 105 milyar Rupi alan İslami bir çok uluslu şirket olan PT Al-Ijarah Indonesia Finance’yi kurdu. Al-Ijarah Indonesia Finance, her borçlu için minimum 2 milyar Rupi fon sağlıyor.

Akulaku, 2014 yılında sanal kredi kartları ile piyasaya sürüldü ve ardından cep telefonu ödemeleri ve kolay fatura ödemeleri yapmanın yolları dahil olmak üzere çok çeşitli dijital ödemeler için hizmet vermeye başladı. Şirket artık Endonezya tüketicilerine eşler arası (P2P) borç verme, finansman ve e-ticaret sunuyor ve ayrıca Filipinler, Vietnam ve Malezya’da iş ofisleri var.

 

Kaynak: Crowfund Insider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir