Al-Farabi KazNU İslami Finans Alanında En İyi Üniversite Seçildi

Al-Farabi kazak Ulusal Üniversitesi, başarılarının ve İslami finans eğitiminin gelişimine katkısının tanınması için prestijli uluslararası (Küresel İslami Finans Ödülleri 2020) GIFA ödülüne layık görüldü

GIFA, bu alanda olağanüstü başarılar elde eden hükümetlere, kurumlara ve kişilere verilen bir mükemmellik göstergesi olan İslami finans alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden biridir. Bunların arasında devlet başkanları, ünlü siyasi liderler ve bilim adamları da bulunuyor.

Prestijli GIFA-2020 ödülü, uluslararası toplumun İslami finansmanı geliştirmek ve yaymak için al-Farabi kazak Ulusal Üniversitesi tarafından alınan girişimlerin tanınmasıdır.

Kazakistan, Sovyet sonrası alanda İslami finansmanın gelişmesine İslami bankaların kurulması ve faaliyetlerinin yasal desteğiyle başlayan ilk ülkelerden biriydi. Elbasy Nursultan Nazarbayev’in girişimiyle Astana Uluslararası Finans Merkezi (AIFC) kurulmuş ve başarıyla işletilmektedir. Gelecekte, EAEU ve Orta Asya bölgesinde İslami finans için bir merkez haline gelmesi bekleniyor.

KazNU, önde gelen yabancı üniversiteler ve AIFC ile işbirliği içinde, en son teknoloji ve modern yazılımlarla donatılmış benzersiz bir İslami finans bilim ve eğitim merkezi açtı. İslami bankacılık ve finans alanında yüksek nitelikli uzmanlar yetiştirmek için bir üs haline geldi. Döviz ticareti becerileri, temel ve teknik analizin temelleri ve finans mühendisliği konularında eğitim sağlar. İslami bankacılık ve finans sektörü, uygun kadro gerektiren, uluslararası düzeyde giderek daha popüler hale gelen çekici bir sektördür. Sovyet sonrası alanda ilk kez KazNU, “İslami Finans” eğitim yörüngesi üzerine Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin eğitimine başladı.

Kazakistan üniversitesi, yüksek uluslararası standartları, İslami finansal araçların en iyi uluslararası uygulamalarını, iş dünyasına ahlaki ve etik bir yaklaşıma ve güçlü bir sosyal odağa dayanan en iyi uygulamaları ve eğitim programlarını aktif olarak uygulamaktadır. Yabancı ortaklarla işbirliği içinde uluslararası seminerler, eğitim ve araştırmalar, İslami finans konusunda uluslararası sertifikasyon için özel kurslar düzenlenmektedir.

Kaznu’nun İslami finans ve bankacılık alanındaki aktif bilimsel ve eğitimsel faaliyetleri, bağımsız Kazakistan’ın yeni ekonomisinin gelişimine önemli katkılarda bulunmaktadır.

Kaynak: kaznu.kz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir