Albaraka Türk, Açık Bankacılıkta Öncü Olacak

Albaraka Türk, Sektördeki Birikimiyle Açık Bankacılık Alanında Önemli Adımlar Atıyor

Albaraka Türk, açık bankacılıkta öncü olacak Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk, sektördeki birikimiyle açık bankacılık alanında önemli adımlar atıyor. Bu kapsamda hem yurt içi hem de yurt dışında ciddi hamleler yapan banka, geliştirdiği stratejilerle açık bankacılık alanında öncü bir rol üstlenmeyi amaçlıyor.

Aktif olarak 174 adet API’yi elinde bulunduran Albaraka Türk, bu sayılarla sektördeki ilk üç banka arasında yer alıyor. Bunların bir kısmı servis bankacılığı hizmet modeline yönelik geliştirilen API’lerden oluşurken, API geliştirme çalışmaları da hızla devam ediyor. Açık bankacılık modelini uygulamak isteyen şirket veya ekipler Albaraka Türk tarafından birer açık bankacılık girişimi olarak değerlendiriliyor. “Stratejimizin odak noktası olacak” Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Emeç, “Açık bankacılığı stratejimizin odak noktası olarak görüyor, bu alana yatırımlarımızı devam ettiriyoruz. Banka olarak açık bankacılığa 2018 yılından beri aşinayız.

Açık bankacılığı halihazırda hem en temel tanımıyla hesap hizmeti ve ödeme başlatma servislerinin 3. parti kuruluşlara sunulmasında çalışmalar yapıyoruz. Açık bankacılık alanında sektörde öncü olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir