Albaraka Türk Genel Müdürü Utku “Önümüzdeki dönemde ülkemizin finansal ekosistemine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz”

Albaraka Türk Genel Müdürü Utku, “Hedeflerimizi önümüzdeki dönemde yenileriyle zenginleştirerek ülkemizin finansal ekosistemine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.” dedi

Türkiye’nin en köklü katılım bankası Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Merkez Bankası’nın hamlelerinin yanı sıra ekonomi ve hukuk reformunun yapılmasıyla Türkiye’nin ekonomik anlamda önemli gelişmeler gösterebileceğini, dijital bankacılık alanlarında önemli adımların atılacağını, İstanbul Finans Merkezi’nin de devreye girmesiyle Türkiye’nin önünün daha da açılacağını söyledi.

Türkiye’de bankacılık sektörünün oldukça güçlü bir yapıya sahip olduğunu belirten Utku, ekonominin en önemli paydaşlarından olan bankacılık sektörünün senelerdir belli ölçekli krizlerden başarıyla çıktığını söyledi.

Utku, 2020 yılında ise şu ana kadar modern ekonomik sistemin tecrübe etmediği bir krizle karşı karşıya kaldığını, Kovid-19 salgını sebebiyle bankaların ilk kez kısıtlamalarla karşılaştığını ve yeni bir model ortaya koymaya çalıştığını ifade etti.

Sektörün özellikle kriz yönetiminde benzeri görülmemiş bir tecrübe kazandığını vurgulayan Utku, “Bu tecrübe bankacılık sektörünü kuvvetlendiren bir etken oldu. Kriz senaryolarında back-up planlarının değeri tekrar ortaya çıkarken bankaların bu planlara daha fazla önem vermesi de gelecek için önemli bir durum oluşturacaktır. En önemli bağışıklık ise dijitalleşme alanında gerçekleşti. Bankacılık sektörü halihazırda dijitalleşme alanında önemli atılımlar gerçekleştirmekteydi ancak Kovid-19 bu süreci hızlandırırken genele yayılmasına yardımcı oldu. Ayrıca 2020 yılında bankalar önemli bir kredi büyümesi ve yeniden yapılandırmalar gerçekleştirdi. Bu süreci doğru yöneten bankaların bilançoları önemli bir gelişme kaydetti.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir