Albaraka Türk Katılım Bankası, Yıllık Bazda En Çok Kar Artışı Beklenen Şirketler Arasında

Foreks Haber 4.çeyrek bilanço anket sonuçlarına göre yıllık bazda en çok kar artışı beklenen şirketler belli oldu.

7 Şubat 2024 tarihinde yayınlanan ve 19 aracı kurumun katılım sağladığı Foreks Haber bilanço anket sonuçları 4.çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre; bankacılık sektörü karında yüzde 13,4, banka dışında ise yüzde 4,9’lük bir gerileme beklentisini ortaya koymuştu.

Ankette 8’i banka ve 64’si banka dışı olmak üzere toplam 72 hisse senedinin finansal sonuç beklentisine yer verildi. 2023 yılı 4.çeyrek dönem için en çok kar artışı beklenen 10 şirket yayınlandı.

Aktarılan verilere göre en çok kar artışı beklenen şirketler arasında Albaraka Türk Katılım Bankası da bulunuyor.

Foreks Haber anketinde, yıllık bazda en çok artış beklenen sektörler ise sırasıyla, taş, toprak sektörü, sigortacılık sektörü, gıda sektörü ile sınai endeksi oldu. En çok düşüş beklenen sektörlerin ise elektrik, iletişim, kimya ve bankacılık olduğu görüldü.

Ankette yer alan 8 bankanın 4’ünün karını geçen yılın aynı dönemine göre artırması beklenirken, 4’ünün ise karında gerileme görüleceği tahmin edildi. 64 şirkete yönelik beklentilerde ise 47’sinde kar artışı, 17’sinde düşüş öngörüsünde bulunuldu.

Dolayısıyla toplam 72 tahminden 51’inin geçen yılın aynı dönemine göre karını artıracağı, 21’inde ise gerileme yaşanacağı görüşü iletildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir