Bankalar ve finans kurumları son dönemlerde, dijitalleşme sürecine destek olmak için mobil ve internet bankacılığı yönündeki çalışmalarını artırmış durumdalar. İlerleyen yıllarda bankacılık sektöründe yaşanacak en büyük değişimin, şubesiz hizmet sistemi olacağı belirtiliyor. Bu noktada yakın gelecekte dijital ortamda verilecek hizmetlerde, personele ihtiyaç duyulmayacak gibi görünüyor

Bankaların dijitalleşme süreçleri Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ tarafından değerlendirmeye alındı. Açıklamalarında ‘Dijitalleşme günümüzde bankacılık sektöründe yakından hissedilmeye başlamış durumda. Sektörde işlemlerin hızlı ve güvenilir şekilde yapılması önemli. Bizde teknoloji şirketleriyle birlikte çalışıyoruz. Albaraka Türk olarak teknoloji tabanlı olan tüm işlemleri sorunsuz şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Diğer bankalarda olduğu gibi bizde PTT ile işbirliğine gidiyoruz. PTT altyapısını kullandığımız bu dönemde ortak çalışmalarımızı artırmak üzerine çalışmaya devam edeceğiz. Bankacılık müşterilerimizin büyük bir kısmı mobil bankacılık hizmetlerini kullanıyor. Türkiye’de genel olarak 65 milyonun üzerinde bir mobil müşterisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu ciddi bir rakam. Artık biz banka olarak uzaktan müşteri alabiliyoruz. Müşterinin şubeye gelmesine gerek duymuyoruz. Bu nedenle sektörün altyapısını yenileyerek, dijitalleşme sürecini desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Biz şubesiz bankacılık hizmetlerimizi Almanya’da başarılı şekilde sürdürdüğümüz gibi bundan sonra da Avrupa’da ismimizi duyuracağız’ dedi.

Bankalar ve finans kurumları müşterilerinin dijitalleşme hızına yetişmek için tüm gücünü bu alana kaydırıyor. Uzmanlar, yakın gelecekte tüm finansal hizmetlerin şubesiz ve personelsiz dijital bankalardan yapılır hale geleceğini belirtiyor.

BDDK verilerine göre Türkiye’de 65 milyonun üzerinde mobil bankacılık kullanan müşteri bulunuyor. Mobil cihazlar üzerinde yapılan işlemler internet bankacılığını geçmiş durumda. Bu nedenle tüm finans sektörü geleceğe dijital ortamda yapılanarak hazırlanıyor. Hem finansal teknoloji üreten şirketler hem de finans kurumları tüm hızıyla teknolojik altyapıya yöneldiler. Bu alandaki son gelişmeler, A Para’da yayınlanan Teknoloji ve Finans Programı’nda Şafak Tükle Uysal’ın konukları Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ ve Intertech Genel Müdürü Ömer Uyar’ın katılımlarıyla masaya yatırıldı. Dünyanın giderek dijitalleştiği bugünlerde teknoloji şirketlerinin de bu taleplere yönelik çözümler ürettiğini belirten Intertech Genel Müdürü Ömer Uyar, özellikle finans sektörüyle yoğun olarak çalıştıklarını söyledi. Uyar, “Elimizdeki platformla bir bankanın yazılım ve altyapı anlamında uçtan uca tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz. En az 3 ay içinde anahtar teslim banka kurabiliyoruz” dedi.

TEKNOLOJİK GELİŞMELER KATILIM BANKALARINI OLUMLU ETKİLİYOR

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ yeni teknolojik gelişmelerin katılım bankalarını olumlu etkilediğini söyleyerek, “Bizim çok farklı fon kullandırma metodolojilerimiz var. Bir banka fon kullandırırken hesabınıza alacağını hemen geçer. Bizdeyse bu farklıydı. Dijital gelişmeler sonrasında bunları çabucak yapabiliyoruz. Tüm çalışmalar tek merkezde toplayarak rekabet eder hale geldik. Bu da pastadan aldığımız payı etkileyecek” diye konuştu. Intertech Genel Müdürü Ömer Uyar da, Finans sektörü finteklerle hem rekabet hem de işbirliği yaptığını söyledi. Bütün bankalar dijitalleşmek zorunda olduğunu ve bunu yapamayanın pazar kaybettiğini belirten Uyar, “Bütün teknoloji şirketleri ve finans şirketleri, müşteri neredeyse oraya gitmesi gerekiyor. E-ticaret şirketleriyle müşterileri bir araya getirmeye çalışıyoruz. Müşteri eğer gece ikide alışveriş yapıyorsa ve ona o anda kredi gerekiyorsa, bunu sağlarsanız o kişi müşteriniz haline geliyor. Yoksa başka bir rakibinizden alışveriş yapabiliyor. Bunun dışında dijtalleşme inanılmaz bir çarpan hayatımıza sokuyor. Örneğin faktoring firması yapılan bir ‘çek gönder’ uygulaması var. Bununla daha önceden fiziki olarak gönderilen çeklerin fotoğrafını çekip bunu mobil uygulama ile gönderip yarım saat içinde çekinizi işleme aldırabiliyorsunuz” şeklinde konuştu.

ŞUBESİZ BANKACILIK HİZMETİ AVRUPA’YA YAYILACAK

Dijitalleşmenin hangi aşamaya geldiğin anlatan Hasan Altundağ, ise şu anda Almanya’da şubesiz bankacılık hizmeti verdiklerini söyledi. Altundağ şöyle konuştu: “Bu hizmetimiz yakında kıta Avrupası’na yayılacak. Bundesbank’ın lisansıyla çalışan Solaris’in altyapısını kullanıyoruz. Ortada şube yok. Genel müdür bile yok. Ama tüm hizmetleri veren banka var. Çok da başarılı gidiyor. Bir yılda 15 bin müşteriye ulaştık.” Bankacılık işlemlerinin mobile kaydığını söyleyen Altundağ, “Türkiye’de bankaların 65 milyonun üzerinde mobil müşterisi var. Regülasyonların da bize uygun ilerlemesi lazım. Müşteri hesabının açılmasında ıslak imza almak zorundayım. Halbuki ben şu anda öyle bir aşamaya geldim ki uzaktan kolay bir şekilde müşteri alabiliyorum. Ama şu anki kurallara göre yeni hesap açılışlarında müşteriyi şubeye davet etmek zorunda kalıyorum. Bu nedenle sektörün hem altyapısı hem de regülasyonları aynı hızla gitmeli” şeklinde konuştu.