Albaraka Türk: Sürdürülebilir Finansmanın Öncü Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası, sürdürülebilir finansman prensipleri kapsamında finansman başvurularını değerlendirip onaylama taahhüdünde bulunan Türkiye’deki yedi bankadan biri olmuştur

The World Economic Forum (Dünya Ekonomik Forumu) 2019 raporu doğrultusunda sürdürülebilir kalkınma hedefleri başlığı altında değerlendirilen risklerin yüzden 50’den fazlası çevre faktörüne dikkat çekmektedir. İş dünyasının önceliklerini belirleyen bu faktörlerin başında da iklim değişikliği geliyor. Türkiye’den yedi banka bu prensipleri benimseyerek sürdürülebilir finansman prensiplerini imzalamış durumda.  2019 yılı Kasım ayı itibariyle Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil edilen ilk katılım bankası Albaraka Türk Katılım Bankası olmuştur.

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çetin, “Dünya değişiyor, dünyaya karşı sorumluluklarımız da giderek artıyor. Finans sektöründe de atılması gereken son derece önemli adımların olduğunu gözlemliyoruz. Yönetim Kurulu’na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komitemiz 2012 yılında kuruldu. Ayrıca Genel Müdürlüğe bağlı olarak çalışan ve üst komiteye bilgi ve raporlamada bulunan İcra Komitesi bulunuyor. Uzun soluklu Sürdürülebilirlik Strateji Yol Haritası hazırlıyoruz. Bu yol haritasında finansman faaliyetleri için sürdürülebilirlik standartları oluşturuyoruz. İlkesel olarak, katılım bankacılığının öncüsü olan bankamız insana ve çevreye zararlı projelere finansman sağlamıyor. Toplumun refahını artıracak, reel sektörün gelişimini sağlayacak projelere her dönem destek vermekteyiz” dedi.

Mustafa Çetin, Albaraka Türk’ün öncülük ettiği Sürdürülebilir Bankacılık Programı hakkında “Sürdürülebilir Bankacılık Programı kapsamında gerçekleştirdiğimiz projelerle toplumsal sorunların çözümüne, ekonomik büyümeye ve sosyal kalkınmaya katkı sağlamayı hedefliyoruz. Özellikle eğitim ve sağlık alanlarında fırsat eşitliğinin sağlanmasına odaklanıyoruz. İnsana ve çevreye duyarlı sosyal sorumluluk faaliyetleri yürüterek çalışan duyarlılığını arttırmaya yönelik çalışmaları teşvik etmeye özen gösteriyoruz. Sürdürülebilirlik özelinde ulusal ve uluslararası projelere destek ve katılım sağlıyor; bu alanda gerekli raporlama altyapılarını oluşturuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Albaraka Türk, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında Karbon Saydamlık Projesi raporlamasına gönüllü olarak dahil olmuş ve 2 yıl üst üste C derecesini elde etmiştir. Bu konuda Çetin, “Genel Müdürlük Binamızda gerçekleştirdiğimiz düzenlemeler ile Türkiye’nin Leed Gold sertifikalı ilk banka genel müdürlük binası ünvanına sahip olduk. Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Sıfır Atık Projesi kapsamında önleme-azaltım, tekrar kullanım ve satın alma süreçlerinde yeniden yapılandırmalar gerçekleştirdik.” dedi.

Albaraka Garaj Startup Hızlandırma Merkezi ve Girişim Sermayesi Fintech Yatırım Fonu ile yeni girişimleri desteklediklerine de değinen Çetin, “Albaraka Garaj’ın 3.dönemini yarılamak üzereyiz. Bu süreçte gelen binlerce başvuru arasından 3 dönem boyunca toplamda 34 girişimi bünyemize dahil ettik. Girişimlerimize sağladığımız hibe desteklerinin yanı sıra oluşturmak istediğimiz ekosistem çerçevesinde uygun olan dört girişimimize, Girişim Sermayesi Fintech Yatırım Fonu toplamda 3.25 milyon TL yatırım yapıldı” diyerek cümlelerini sonlandırdı.

Türkiye’den, Birleşmiş Milletler Sorumlu Bankacılık Prensipleri‘ni uygulamayı taahhüt eden diğer bankalar ise Garanti BBVA, ING, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), Şekerbank, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Yapı Kredi’dir.

 

Kaynak: Dünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir