Almanya’nın 10 “Yeni Nesil Bankası”nın İçinde Insha’da Var!

Sayıları gittikçe artan yeni nesil bankalar Almanya’da ne durumda? İçinde  Albaraka Türk’ün iştiraki olduğu Avrupa’nın ilk faizsiz dijital bankası olan İnsha’da var. Finovate bunu öğrenmek için ülkedeki önemli yeni nesil bankalara göz atıyor

Bitwala

– Berlin merkezli şirketsem itibari hem de kripto para sahiplerine bankacılık deneyimi sunmak için blokzinciri teknolojisini kullanıyor. 2015 yılında Benjamin Jones, Jorg von Minckwitz ve Jan Goslicki tarafından kurulan Bitwala, 21 milyon dolardan fazla yatırım topladı. Geçtiğimiz yaz banka, hepsi bir arada mobil bitcoin uygulamasını çıkartarak 30’dan fazla ülkedeki müşterilerinin Almanya’da entegre bitcoin cüzdanına sahip bir hesap açabilmelerini mümkün kıldı.

Consorsbank

– 2014 yılında kurulan ve 1994’e kadar uzanan bir kökeni olan Consorsbank’ın sahibi BNP Paribas SA Niederlassung Deutschland. Banka, bir vadesiz mevduat hesabı ve iki adet ücretsiz banka kartı ile ETF’ler ve fonlarda bedelsiz alım satım yapan bir menkul kıymet alım satım hizmeti sunuyor. Geçtiğimiz yıl Apple Pay ve Google Pay ile birlikte çalışmaya başlayan Consorsbank son olarak taksitli kredi ürününü tanıttı.

Fidor Bank

– 2009 yılında kurulan Munich merkezli Fidor Bank, hem bireysel hem de kurumsal bankacılık müşterilerine hizmet veriyor. Kurumsal hesap ve kart çözümlerinin yanı sıra taksitli krediler ve kredi limitleri de dahil olmak üzere finansman ürünleri sunan banka, 2016 yılında Groupe BPCE tarafından atın alındı. Fidor Bank, geçtiğimiz Mayıs ayında 10. yıldönümünü kutladı ve şu anda 250.000 özel ve 40.000 kurumsal müşteriye sahip.

Fyrst

– Bonn merkezli Fyrst Bank, Almanya’daki freelancer’lar ve kendi işinde çalışanlara yönelik hizmet sunan yeni bir banka. 2019 yılında kurulan Fyrst, hesap yönetim ücreti almaz. Ayrıca entegre muhasebe ve fatura yönetimi, anında para transferleri ve ucuz finansman gibi hizmetler sunar.

Insha

– 2018 yılında kurulan ve 1 yıl sonra piyasaya sürülen Insha, Avrupa’daki ilk faizsiz mobil banka olduğunu iddia ediyor. Albaraka Türk Katılım Bankası’nın bir girişimi olan Insha’nın merkezi Berlin’de bulunuyor ve Insha Mastercard banka kartı, para transferi ve müşterilerin paralarını daha iyi yönetmesi için finansal sağlık araçları gibi hizmetler sunuyor. Insha ayrıca, müslüman müşterilerin yıllık zekat yükümlülüklerinin miktarını doğru bir şekilde belirlemelerine yardımcı olmak için bir zekat hesap makinesi de sağlıyor.

Kontist

– Konser ekonomisinde serbest çalışanlara ve işçilere hizmet verme konusunda uzmanlaşmış bir banka olan Berlin merkezli Kontist, 2015 yılında kuruldu. Yeni nesil banka, vergileri gerçek zamanlı olarak hesaplayan ve bir kenara koyan tek banka olduğunu iddia ediyor. Düzensiz veya geleneksel olmayan gelir kaynaklarına sahip işçiler için büyük bir acı sıkıntıya çözüm sunuyor.

N26

– Berlin merkezli N26, Avrupa Birliği genelindeki müşterilerine mobil ve çevrimiçi bankacılık hizmetleri sunuyor. 2016 yılında bankacılık lisansını alan şirket, geçtiğimiz yaz aldığı 470 milyon dolar değerindeki Seri D yatırımıyla birlikte toplam 683 milyon dolar değerinde yatırım topladı. 2,7 milyar doları aşan değerlemesiyle N26, Avrupa’nın en değerli yeni nesil bankalarından biri olarak kabul ediliyor.

Penta

– 2016 yılında kurulan Penta, KOBİ’ler ve girişimler için gider yönetimi, muhasebe ve kurumsal kartlar dahil olmak üzere bankacılık hizmetleri sunuyor. Penta müşterileri, nakit akışlarını daha kolay izlemek ve çeşitli küçük işletme finansman seçeneklerinden yararlanmak için alt hesaplar oluşturabiliyorlar. solarisBank – Bankacılık lisansına sahip ve kendini bir teknoloji şirketi olarak tanımlayan solarisBank, 2016 yılında kurulmuş olup hem kendi bankacılık lisansına hem de diğer firmalara kendi finansal çözümlerini sunmalarına yardımcı olacak bir bankacılık platformuna sahip. Berlin merkezli firma, ortaklarının modüler finansal hizmetler çözümlerini kendi ürün gruplarına entegre etmelerini sağlamak için bir RESTful API paketi sunuyor.

Tomorrow

– Tomorrow, müşterilere çevre üzerinde olumlu bir fark yaratma fırsatı veren bir mevduat hesabı sunuyor. Banka, yenilenebilir enerji, organik tarım ve diğer iklim destekleyici girişimleri finanse ediyor. Meydan okuyan bankanın hesabı otomatik işlemlere ve her işlem için gerçek zamanlı anlık bildirimlere sahip dijital bir bütçe gibi özellikler bulunduruyor. Şirket 2019 yılında ilk yatırım turunu tamamladı ve yatırımcılardan toplamda 8,5 milyon euro topladı.

Kaynalar: Fintech İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir