Alpaslan Yavuz Katılım Bülteni İçin Yazdı: Asya FinTech Pazarı ve Japonya

Asya FinTech Pazarı ve Japonya

Fintech (Finansal Teknoloji) sözlük anlamıyla sahip oldukları teknolojik imkânları finansal hizmetlerde daha hızlı ve güvenli bir ödeme yöntemi oluşturup kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan inovatif finansal girişimlerdir. Küresel anlamda da yeni bir maziye sahip olan bu finansal girişimler bireylerin ilgisini çekerken yeni bir pazarın doğmasına öncülük etmişlerdir.

Küresel ölçekte KPMG Türkiye’nin Fintech sektörü raporuna göre, 5,5 trilyon dolar büyüklüğe ulaşan küresel FinTech pazarı  Çin ve Hindistan’ın liderlik ettiği Asya Fintech pazarında 2020’de 4765 Star-up FinTeck girişimi ile Asya- Pasifikte en hızlı büyüyen pazar alanları arasında bulunmaktadır. 2021 ilk yarısı itibariyle 467 ayrı FınTech anlaşması ile toplamda 7,5 milyar dolara yakın bir büyüklüğe ulaşmıştır. Aynı zamanda bu pazarın 2025 e kadar % 72,5 büyümesi öngörülmektedir.

Japonya büyüyen Asya FinTech pazarından mevcut durumda FinCity Tokyonun yayılmadığı rapor verilerine göre 2021 sonu itibarı ile 7,863 milyon dolar 2022 yılında da ise 11 milyon dolar büyüklüğe ulaşması hedeflenmektedir. Japon hükümeti 2025 yılına kadar ödemlerin %40’nın nakitsiz gerçekleşmesini hedeflemektedir. Bu çerçevede son yıllarda girişimcilik eğitimi, devlet ihaleleri, gelişmiş hızlandırma programları ve yeni başlayanlar için finansman sağlaması gibi çeşitli adımlardan oluşan 7 aşamalı bir FinTech stratejisini uygulamaya koyarak bu pazarın önünü açmıştır. Mevcut durumda 2018 yılında kurulan PayPay, pazarın %43 ün en yakın rakip olan NTT Docomo’nun d-Harai’si %18,2’sini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir