Alpaslan Yavuz Katılım Bülteni İçin Yazdı: Duyuların İnterneti (loS) ve Dijital Deneyim Ekonomisi

Duyuların İnterneti (loS) ve Dijital Deneyim Ekonomisi

İnternet teknolojisi elektronik sinir ağlarının birbirine bağlanması sonucu oluşan iki boyutlu ses ve görüntü teknolojileri ile kullanıla bilinen çok yönlü ağ sistemleridir. Güncel internet teknolojileri temelde görüntü ve ses olmak üzere iki farkı duyu ile kullanılmaktadır.

 Duyuların interneti kavramı İsviçre merkezli telekomünikasyon Ericsson şirketi tarafından ortaya atılan ve dijitalin yenilenmesi olarak tanımlanmaktadır. Duyuların internetinde ses ve görüntü duyusunun yanında artırılmış gerçeklik teknolojileri ile giyilebilir teknolojiler vasıtasıyla insan beynini bir kullanıcı ara yüz olarak kullanıp kullanıcılara dijital tat, koku, dokunma ve duyu deneyimi yaşatılmasıdır.

 Duyuların İnterneti günlük hayatın içinden kullanımlar ile açıklayacak olursak sade bir bardak suda elektrotlar yardımıyla suya tat kartuş ve led ışıklar verilerek suyu içen kişinin suyun ne kadar ekşi ve tatlı olduğu ve içmek isteği ekşilik ve tatlılığı söylemesi istenmiştir. Ve elektrotlalar desteğiyle suyun tadı manipüle edilerek içen kişinin içmek isteği tat elde edilir.

Bu teknoloji e- ticaret, otomasyon sistemleri, duyuların reklamları gibi alanları geliştirebileceği gibi kullanıcıların kişisel verilerini kullanması gizlilik endişeleri taşırken, geliştirilmesi yüksek maliyetler geliştirilmesi kullanım yaygınlığını azaltmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir