Assidq.com: Malezya’nın İlk Online İslami Finans Pazarı

  • Platform, ülkedeki 50’den fazla finans kurumu tarafından kabul edildi
  • Bankalara, çevrimiçi varlıklarını optimize etme ve daha geniş bir kitleye ulaşma imkanı verir

Sedania Innovator Bhd’in yüzde yüz iştiraki olan Salam Capital Sdn Bhd, Malezya’daki ilk İslami online pazar yeri olan Assidq.com’u resmen duyurdu. Pazar, hızlı onay ve ödemenin yanı sıra kişiselleştirilmiş profil kontrolü ile müşterilerin İslami finansal ihtiyaçlarını kolaylaştırır.

Assidq.com’un ortakları, müşterilerin kendileri için en iyi İslami finans çözümünü bulmalarına yardımcı olmak için kişisel finansman ve kredi kartları gibi çok çeşitli İslami finans ürünleri sunmaktadır. Platform, şu anda kayıtlı İslami finans kurumları listesinden kişisel finansman ve kredi kartları için başvurabilen tüketicilere Şer’i ürünlerini sunmak için Malezya’daki bankacılarla birlikte çalışıyor.

Ortakları arasında İttifak Bankası ve İttifak İslam Bankası, Standard Chartered & Standard Chartered Saadiq ve MBSB bulunmaktadır.

Operasyonları hakkında yorum yapan Sedania, Salam Capital Sdn Bhd CEO’su Nisa Ismail, “Malezya’da benzersiz bir hizmetimiz var. İslami finansal ürünlere artan bir talep var. Finansman, riba (tefecilik), gharar (aldatma), maysir (kumar) ve zulm (ahlaksız uygulamalar) gibi etik olmayan unsurlardan tamamen arınmış olmalıdır. Ülkenin ihtiyacı olan şey, nüfusun taleplerini karşılamak için İslami finansal ürünler sunabilecek özel bir finansal teknoloji platformudur. Eşleştirme platformu, Sedania As Salam Capital’in tescilli Tawarruq dijital emtia ticareti teknolojisi As-sidq tarafından desteklenmektedir ve bu da bir gün içinde kredi dağıtımına izin vermektedir. Bu, halihazırda bu platformu kullanan mevcut bankalar ve kredi kooperatifleri tarafından açıkça görülmektedir. ”

Platform, ülkedeki 50’den fazla finans kurumu tarafından kabul edildi.  As-Sidq ayrıca Bahreyn’deki İslami Finansal Kurumlar Muhasebe ve Denetim Kuruluşu (AAOIFI) Uluslararası Standartları ile de uyumludur.

Nisa Ismail, “Fintech’i rekabeti ve verimliliği artırmanın ve kurumların finansal hizmetler sunma şeklini temelden değiştirmenin bir yolu olarak görüyoruz. Sonuç olarak, Malezya’daki fintech ve özellikle İslami fintech, herkesin ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapsayıcı, sürdürülebilir ve ilgili finansal ürünler ile hizmetler sunmak için kullanılmalıdır. Bu çabaların ön saflarında olduğumuzu belirtmekten gurur duyuyoruz.” dedi. Finansal kurumlarla ortaklık hakkında konuşan Nisa, “Bugünün dünyasında, özellikle İslami finans kurumları gibi organizasyonlar için güçlü bir çevrimiçi varlık olmadan işletmelerin ayakta kalmasının imkansız olduğuna inanıyoruz.” ifadesini kullandı. Assidq.com, bankalara çevrimiçi varlıklarını optimize etme ve ürünlerini teknolojik ve süreç entegrasyonu konusunda en az endişeyle daha büyük bir kitleye sunma olanağı sağlıyor.

Malezya Hükümeti’nin finansal ekosistemi dijitalleştirmeye yönelik taahhüdü ile birlikte 26,3 milyondan fazla aktif internet kullanıcısıyla, müşterileri dijital işlemlere geçiş konusunda donanım sunmak  için gelişmiş finansal teknolojiler büyük bir şekilde benimsenmiştir. Assdiq.com platformu aracılığıyla, bankalar alışveriş yapan müşterilere erişebilir ve hepsi tek bir çatı altında aramadan onaya sorunsuz bir uçtan uca müşteri yolculuğu sağlayabilir.

Assidq.com, bankacılık ortaklarına ilgili bilgileri vermeden önce her bir kullanıcı uygulamasını denetler. Bankalar için bu, başvuranlar incelendiğinde daha düşük işletme maliyetleri anlamına gelir. Tüketiciler için ise, daha hızlı bir başvuru süreci ve onay anlamına gelir.

Kullanıcı tarafından sağlanan bilgilerle belirli bir İslami finansal ürün ile eşleşme olduğunda Assidq.com doldurulmuş formu bankaya gönderecektir. Genellikle bankaların kişisel finansman başvurusunu onaylaması iki haftaya kadar sürer, ancak Assidq.com’un kapsamlı inceleme süreci ile başvuru 24 saat içinde onaylanabilir.

 

Kaynak: Digital News Asia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir