Asya İttifak Bankası (ABB) ICD ile 10 Milyon Dolarlık Finansman Anlaşması İmzaladı

Wakala yapısına dayalı Şerait uyumlu finansman modeli, banka tarafından Özbekistan’daki özel sektöre finansal destek sağlamak için kullanılacak

Özbekistan’ın Asya İttifak Bankası (AAB), Özbekistan’daki KOBİ’lerin desteklenmesi için İslam Özel Kuruluşu (ICD) İslam Birliği ile 10 milyon dolarlık bir finansman anlaşması ve AAB adına İslami bir pencere açmak için bir danışma anlaşması imzaladı.

Wakala yapısına dayalı finansman modeli, İslam finansman modelleriyle  özel sektöre finansal destek sağlamak için kullanılacak ve AAB’nn Şeriate uyumlu ürün tekliflerinin genişletmesini sağlayacak.

ICD CEO’su Ayman A. Sejny, “AAB dahil ortaklarımıza potansiyel projelerin daha fazla finanse edilmesi ve özel sektörün geliştirilmesine yardımcı olmak için doğrudan yabancı yatırım çekme görevini verdik” dedi.

ICD, amaçlanan İslami pencerenin, AAB için Özbekistan’da İslam ürünler ve hizmetler sunan, bankanın ürünlerini ve fon kaynaklarını çeşitlendirmesine olanak tanıyan, tamamen kârlı araçlardan biri olma fırsatını yaratacağını belirtti.

Wakala Nedir?

Wakala, acentelik sözleşmesidir ve genellikle uzmanlık ücreti içermektedir. Genel olarak büyük depo hesapları için kullanılmaktadır. Kişi/kurum yatırım yapılan sermayeye sahiptir ve başka bir kurumu acente olarak atar ve uzmanlık ücreti öder.

Kaynak: CPI Financial

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir