Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye’ye Yatırım Yapacak

Açıklamaya göre, Banka İslami finansal ürünler için fırsatları değerlendirecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), ekonominin canlanmaya başlaması nedeniyle Türkiye’deki yatırımını bu yıl artırmayı planladığını söyledi. EBRD, 2019 yılında 35 Türk projesi için 1 milyar € (1.1 milyar $) finansman sağladığını söyledi.

EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, “Zor bir iş ortamının oluşması nedeniyle Türkiye’deki iş hacmimiz 2019 yılında bir önceki yıla göre artış göstermedi.” dedi. Başbakan, EBRD’nin yatırımının büyük çoğunluğunun özel sektörde olduğunu ve bunun yarısının Türkiye’nin küresel kalkınma hedeflerini hayata geçirme planı olan Türkiye’nin sürdürülebilirlik gündemini desteklediğini söyledi.

Tuerkner, EBRD’nin 2020 yılında Türkiye ekonomisinin toparlanmasını beklediğini belirterek, yatırımcılar finansman aradıkça, bankanın ekonomiyi güçlendiren, istihdam yaratan ve insanların hayatlarını iyileştiren daha fazla yatırım projesine destek vermeyi hedefleyeceğini belirtti.

Açıklamaya göre, banka İslami finansal ürünler için fırsatları araştıracak ve Türk kuruluşlarının ihraçlarının büyümesini destekleyecek. Ayrıca EBRD, İş Dünyasında Kadınlar programını genişletmek ve girişime yeni finansman sağlayıcılar çekmek için çalışmayı hedeflemektedir.

Banka, “Bu finansmanın büyük bir kısmının 2019’da olduğu gibi Türk lirası cinsinden olması bekleniyor.” dedi.  EBRD, 2019 yılında Türkiye’de 10. yılını kutladı. EBRD, 2009 yılından bu yana, Türkiye ekonomisinin çeşitli sektörlerine neredeyse 12 milyar € (13.3 milyar $) yatırım yaptı.

 

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir