Bahreyn, 2020’in İkinci Tahvillerini Kiralamaya Başladı

Bahreyn, anlaşmayı düzenleyen bankalardan birinin Salı günü yaptığı bir belgeye göre, Bahreyn, ABD doları cinsinden sukuk ve bu yıl ülkenin ikinci tahvil ihracı olacak tahvillerin çoklu dilimli satışını düzenlemek için kiralamaya başladı

Zengin komşularından 10 milyar dolarlık yardım paketi ile 2018’de kredi sıkıntısını önleyen Körfez devleti, düşük petrol fiyatları ve koronavirüs krizinin yol açtığı finansmanı desteklemek için mayıs ayında 2 milyar dolar topladı.

Gulf Investment Corporation’daki borç sermaye piyasaları Başkanı Raffaele Bertoni,”Verim şu anda yüksek, bu yüzden Bahreyn için talebin yüksek olacağını düşünüyorum, çünkü GCC’ningeri kalanı tarafından desteklenen daha düşük dereceli bir ülke olarak algılanıyor.” dedi.

Belgede, S&P ve Fitch tarafından B + olarak derecelendirilen Bahreyn, Salı günü bir yatırımcı çağrısı düzenlemek için Bank ABC, Citi, Gulf International Bank, HSBC, National Bank of Bahrain ve Standard Chartered’ı işe aldı. Piyasa koşullarına bağlı olarak yedi yıllık sukuk veya şeriat uyumlu bonoların yanı sıra 12 yıllık konvansiyonel bono ve / veya 30 yıllık konvansiyonel bono ihraç etmeyi planlıyor.

Rasmala Yatırım Bankası kredi stratejileri başkanı Doug Bitcon, “Daha kısa vadeli sukuku bölgesel yatırımcılara yerleştirmekte zorluk çekmeyecekler. 12 yıllık veya olası 30 yıllık tahvilin fiyatlandırması uluslararası yatırımcılar tarafından yapılacaktır.” dedi.

Reuters tarafından yayınlanan bir yatırımcı sunumuna göre, Haziran ayı sonu itibarıyla Bahreyn’in borç / GSYİH oranı 23.141 milyar dolar dış devlet borcu ve 14.355 milyar dolar brüt iç hükümet borcuyla yüzde 114.9 oldu.

Altın da dahil olmak üzere döviz rezervleri, Haziran sonu itibarıyla 1,87 milyar $ seviyesinde olup, 1,3 aylık mal ithalatı yükümlülüğünü karşılaması beklenmektedir.

Bahreyn’in 2020 için beklenen genel bütçe açığını önceki tahmin olan 1.598 milyar $ veya yüzde 4’ten 2.148 milyar $ veya gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 6.6’sına ayarladı. Daha önce tahmin edilen yüzde 0,8 fazlaya göre yüzde 0,9 faiz dışı açık bekliyor.

Stratejist, sukukun yüzde 4,5 civarında ve 12 yıllık tahvillerin yüzde 5,5 civarında fiyatlandırılmasını bekledi ve yatırımcılar arasında gerektiğinde Bahreyn’e Körfez yardımının daha fazla geleceği beklentisi vardı.

“Bahreyn’in bu yıl Mayıs ayında dört yıllık sukuk ihraç etmesinden bu yana, 30 yıllık yüzde 6,25 civarında fiyatlandırılabilir, bu önemlidir.” dedi.

Kaynak: Mubasher

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir