DÜNYA

Bahreyn ve Kuveyt Uzmanları Yeni Zekat Fırsatlarını Gözden Geçiriyor

Üç gün sürecek konferans, Kuveyt Zekat Evi ile işbirliği içinde bakanlığın Zekat ve Yardım Fonu tarafından düzenleniyor

Bakanlığa göre Bahreyn, zekatla ilgili karşılaşılan zorluklarla başa çıkmada öncülük ediyor.

Adalet, İslami İşler ve Vakıflar Bakanı Şeyh Halid bin Ali El Halife, ülkede 400’den fazla finans kurumu ile sadaka verme konusunda farkındalığı artırmak amacı doğrultusunda hareket etmenin önemini vurguladı.

Diplomat Radisson Blu Hotel and Spa himayesinde düzenlenen 27. Çağdaş Zekat Sorunları Sempozyumu’nun açılışında konuştu. Radisson, Sempozyum, bilimsel ve Şer’i araştırmaları teşvik etmeyi, yeni nesil uzman araştırmacıların hazırlanmasına katkıda bulunmayı, İslam kütüphanesini zekatla ilgili daha fazla kitap ve araştırma ile zenginleştirmeyi ve finansal kurumlar ve zekat fonlarıyla işbirliği köprülerini genişletmeyi amaçlıyor.” dedi.

Üç gün sürecek konferans, Kuveyt Zekat Evi ile işbirliği içinde bakanlığın Zekat ve Yardım Fonu tarafından düzenleniyor. Katılımcılar İslam dünyasının dört bir yanından akademisyenler ve zekat uzmanlarından oluşuyor.

Shaikh Khalid, fonun diğer GCC ülkelerindeki zekat departmanlarıyla işbirliğini memnuniyetle karşıladığını ve Kuveyt’teki Zakat House’un oynadığı bilinçlendirme ve yardım rolünün yanı sıra sosyal dayanışma ve merhametin sağlanmasına etkin katkılarından bahsetti. Bahreyn 1994’ten beri üçüncü kez bu sempozyuma ev sahipliği yapmaktadır.

Kuveyt Zekat Evi üyesi Mohammed Al Feza, forumun Takaful sigorta şirketlerinden (üyelerin birbirlerine zarar veya zarara karşı güvence vermek için para kattığı bir tür İslami sigorta) zekat üzerine odaklanacağını söyledi.

Zekat ve Yardım Vakfı başkanı zekat Salah Haider Hüseyin, Bahreyn ve Kuveyt arasındaki bu tür forumlara ev sahipliği yapma konusundaki güçlü ortaklığın altını çizdi. “Bahreyn ve Kuveyt çok uzun süredir birlikte çalışıyorlar.” diyerek zekatın İslam ekonomisinin felsefesi olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Zawya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir