Bahreyn’de İslami Finans Konusundaki Bilinçlendirme Semineri

IIFM forumu İslami finans sektörünün karşılaştığı zorlukları araştırıyor

Seminer, çeşitli İslami bankacılık faaliyetlerini belirlerken, düzenleyici kurumlarla ve finans sektörü ile politika oluşturma ve strateji oluşturma konularında koordinasyonu sağladı.

Bahreyn Merkez Bankası’nın (CBB) ev sahipliği yaptığı İslami finans konusundaki bilinçlendirme semineri ,  250’den fazla delegenin topluluğuna tanık oldu. Seminer, çeşitli İslami bankacılık faaliyetlerini belirlerken, İslami bankacılık ve finans endüstrisi için düzenleyiciler ve finans sektörü ile politika  ve strateji oluşturma konularında koordinasyonu sağladı.

İslami finan konusundaki bilinçlendirme seminerinde Bahreyn Merkez Bankası , Bank Endonezya, Sudan Merkez Bankası , Autoriti Monetari Brunei Sultanlığı, İslami Kalkınma Bankası ve İslami finans sektöründen ve diğer üst düzey yetkililerden oluşan IIFM yönetim kurulunu da içeren saygınlar vardı .

Seminerdeki konuşmacılardan oluşan zümre, yalnızca IIFM standartlarını değil, aynı zamanda  endüstri geliştirme girişimlerini de tartıştı. Gün boyu süren seminer, küresel sukuk piyasası ve gelişimi, ISDA / IIFM İslami hedging standartları, IIFM-BAFT İslami ticaret finansı standartları ve global benchmark reformları gibi hayati konular üzerine tartıştı.

LIBOR, Ocak 2021’de sona erecek olan finansal piyasalarda en sık kullanılan gösterge oranıdır ve konvansiyonel piyasa alternatif referans oranlarına geçmeye hazırlanıyor. İslami finans endüstrisinin finansal piyasalardaki bu önemli değişimle başa çıkmaya hazır olma düzeyi tartışıldı ve IIFM liderliğindeki özel bir yuvarlak masa biçiminde daha kapsamlı bir müzakerenin yapılması gerektiği önerildi.

Etkinliğin amacı, İslami finans endüstrisinin sürdürülebilir kalkınmasını ilerletmek için netlik sağlamaktı ve etkinlik , belgelerin daha fazla standartlaştırılması gerekliliği üzerine bir konuşma ile son buldu.

Uluslararası İslami Finans Piyasası (IIFM); Malezya, Endonezya, Sudan, Brunei, Bahreyn, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İslam Kalkınma Bankası gibi daimi üyelerin ortaklığında 2002 yılında kurulan IIFM’nin temel odak noktası belirli İslami ürünler, dokümantasyon ve ilgili süreçlerin standartlaştırılmasıdır. Sektörün sermaye ve para piyasası alanındaki düzenleyicileriyle İslami finans kurumları arasında bağlantıyı gerçekleştiren, birincil ve ikinci piyasalar ile ilgili konularda öneriler sunarak ve rehberlik ederek İslami finansın gelişimine katkıda bulunan IIFM’nin şu andaki üye sayısı ise 62’ye ulaşmıştır.

Kaynak : ZAWYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir