Bangladeş BAE’ye Helal Gıda İhraç Etmek İçin Harekete Geçiyor

Bir yetkili, hükümetin Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) güvenli, helal gıda ve et ihraç etmek için harekete geçtiğini söyledi

Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Balıkçılık ve Hayvancılık Bakanlığı (MoFL) geçtiğimiz günlerde bu işle ilgilenen yerel şirketlerin bir listesini ilgili BAE yetkililerine gönderdi.

MoFL Sekreteri Rawnak Mahmud geçen hafta FE’ye verdiği demeçte, ”liste yerel şirketlerin isimlerini ve malları ihraç etme kapasitelerini içeriyor” dedi.

Ayrıca, BAE’nin ilgilenen şirketlerinin artık Bangladeş’ten güvenli, helal gıda, et ve içecek ürünleri ithal etmek için yerel şirketlerle doğrudan iletişim kurabileceğini söyledi.

Bu hamle, geçen yıl BAE devlet gıda güvenliği Bakanı Maryam bint Muhammed Saeed Hareb Al Mehri tarafından MoFLAshraf Ali Khan Khasru Devlet Bakanı ile yaptığı görüşmede gösterilen ilgiye yanıt olarak geldi.

Toplantıda, BAE genç bakanı, Bangladeş Orta Doğu ve Körfez ülkelerine et ve içecekler de dahil olmak üzere güvenli, helal gıda ihracat için büyük bir umudu olduğunu gözlemledi.

Sektördeki bilgilere göre Bangladeş, iyi bir potansiyele sahip olmasına rağmen, helal gıda, et ve içecek ürünleriyle henüz BAE ve diğer Körfez ülkeleri pazarlarına girmiş değil.

Sektördeki girişimciler, hükümeti evrensel helal sertifika sağlamak ve Bangladeş’in piyasaların bir kısmını ele geçirebilmesi için olumlu inisiyatifler almak da dahil olmak üzere gerekli politika desteklerini sağlamaya çağırdı.

Birkaç yerel şirket, bazı Orta Doğu ve Körfez ülkelerine güvenli, helal et ihracatı yapmaktadır.

Helal gıda sadece en büyük sektör değil, aynı zamanda İslam ekonomisinin en çeşitli sektörü olarak kabul edilir.

Kaynaklara göre, küresel helal yiyecek ve içecek endüstrisi 2021 yılına kadar yaklaşık 1,9 trilyon dolara çıkacak ve daha fazla ülke katılmış olacak.

BAE’de helal ürünler, yurt içi tüketim için veya dünyanın çeşitli ülkelerine ihracat ve yeniden ihracat etmek için hazırlanmaktadır.

Örneğin Güney Kore, yaklaşık altı yıl içinde kayda değer bir ilerleme kaydetti ve şimdi Endonezya, Malezya ve İran’ın yanı sıra BAE ve Suudi Arabistan’a helal gıda ürünleri ihraç ediyor.

Kaynak: The Financial Express

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir