DÜNYA

Bank İslam’dan Kredi Riski Değerlendirme Çözümü

Bank Islam Malaysia ve yerel fintech şirketi Global Psytech, bir kredi riski değerlendirme çözümü olan General Financial Insights (GFI) uygulamak üzere ortaklık ediyor

GFI, bir başvuru sahibine, geleneksel kredi geçmişi olmasa bile, finansman sağlama riskini değerlendirir. Bu şekilde, finansal kuruluşların, özellikle mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler sektöründeki girişimcilere, başvuru sahiplerine fon sağlamak için kendinden emin bir karar almalarını sağlar.

Bank İslam CEO’su Mohd Muazzam Mohamed, her iki şirket arasındaki ortaklığın kredi boşluğunu ele almayı ve mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmana erişimini iyileştirmeyi amaçladığını söyledi. “GFI, KOBİ’leri etkileyen finansman açığının kapatılmasına katkıda bulunacak ve KOBİ’lerin Malezya ekonomisine katkısını daha da katalize edecektir.” İşbirliğinin, Bank İslâm’ı, KOBİ’lere fayda sağlayan gelişmiş risk değerlendirme teknolojilerini kullanma konusunda lider olarak konumlandıracağını da ekleyerek, “Daha adil ekonomik büyüme, finansal inklüzyon ve genç işletme sahiplerinin artan katılımını teşvik etme potansiyeli var.” dedi.

Muazzam, Finansal hizmetlerin iyileştirilmesi için dijital teknolojilerden faydalanırken mevcut taahhüt ve kredi puanlama modellerinin daha da geliştirileceğini söyledi.

GFI, davranışsal analitik ve makine öğrenme algoritmaları kullanarak finansmanla ilişkili riskleri doğru bir şekilde tahmin eder. Bir finansörün, başvurunun onaylanmasına veya reddedilmesine karar vermesine yardımcı olacak ayrıntılı raporları otomatik olarak oluşturur. “Bank Islam, Bank Negara Malaysia’nın savunduğu gibi Değer Tabanlı Aracılık (‘VBI’) ilkelerini benimseyerek İslami finansın rolünü ve etkisini güçlendirmeye çalışmaktadır.

Muazzam, “Ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınmayı desteklemeye, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler sektörüne vurgu yaparak sürdürülebilir bir performans sunmak iş modelimizin kalbinde yer alıyor.” dedi.

Bu arada Global Psytech CEO’su Dr. Haniza Yon, şirketin, finansörlere ve mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere fayda sağlayabilecek teknolojiyi sunarak dijital değerlendirme çözümleri geliştirme konusundaki kapsamlı deneyiminden yararlandığını söyledi. “Bu yöntem, finansörlerin Malezya’daki girişimcilik ekosisteminin büyümesini teşvik etmek için uygun fiyatlı kredileri verimli ve güvenli bir şekilde sağlamasına olanak sağlayacak.” dedi.

 

Kaynak: The Malaysian Reserve

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir