FİNANS

Banka Müşterilerinden Alınan Ücret ve Komisyonlar İçin Üst Sınır Getirildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ticari ve müşteriler ile ilgili tebliğ ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK)  finansal tüketiciler ile ilgili değişikliği, Resmi Gazete’de yayınlandı.Yapılan düzenlemeye göre, bankalarda ticari müşterilerden alınan hesap işletim ücreti ve hesap açılış ücreti kaldırıldı

EFT ücretlerine, hem ticai hem de finansal tüketiciler için üst sınır getirildi.

Bin TL altındaki EFT ücreti 6 ile 67 TL’den 1 ila 5 TL arasına düşürüldü.

Bin TL ile 50 bin TL arasındaki tutarda EFT ücreti ise 2 TL ile 10 TL arasında olacak.

50 bin TL üzerinde olması halinde bu sınırlar sırasıyla 25 TL, 50 TL ve 100 TL olarak uygulanacak.

KOMİSYONLAR DÜZENLENDİ

Ticari müşterilerden alınabilecek ücret sayısı, masraf ve komisyonların sayısı 2 bin 400’den 51 adede, finansal tüketicilerde 20’den 16’ya indirildi.

BDDK 2014 yılında da finansal tüketicilerden alınabilecek ücret ve komisyonları 20 ile sınırlandırmıştı. Öncesinde bir sınır yoktu.

Ticari kredilerde halen yüzde 2-6 aralığında belirlenen erken ödeme komisyonu yeni tebliğ ile kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda yüzde 1’e, vadesi 2 yıldan uzun olanlarda yüzde 2’ye düşürüldü.

KART YENİLEME ÜCRETİ KALDIRILDI

Ticari kredi kartlarında yüzde 3-4 seviyelerinde olan nakit avans komisyonu yüzde 1 ile sınırlandırıldı. Bu oran finansal tüketiciler için de en fazla yüzde 1 olarak belirlendi.

Ticari kredi kartlarında üyelik ücretine herhangi bir sınır getirilmedi. Finansal tüketicilerde ise kayıp, çalıntı ve benzeri nedenlerle yılda iki adede kadar kart yenileme ücreti kaldırıldı. Bir yılda ikiden fazla kart yenileme durumunda ise sadece kart maliyeti alınacak.

KİRALIK KASA ÜCRETLERİNDE ÜST SINIR BELİRLENDİ

Kiralık kasa depozito bedeli finansal tüketiciler için kiralanan kasanın, en fazla bir yıllık kira bedeli olarak belirlendi. Ticari müşteriler için ise herhangi bir sınır getirilmedi.

 

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir