Bankacılık Dışı Finans Sektörünün Aktif Toplamı 123 Milyar Liraya Ulaştı

Finansal Kurumlar Birliği (FKB), faktoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin 2019 yılına ilişkin konsolide verilerini açıkladı

Faktoring, finansal kiralama ve finansman sektörlerinin 2019 yılı konsolide verilerine göre; bankacılık dışı finans sektörünün aktif toplamı 123 milyar liraya, öz kaynak büyüklüğü 24 milyar liraya, net kârı 3,2 milyar lira, toplam müşteri sayısı ise 3,5 milyon olarak gerçekleşti. Finansal Kurumlar Birliği’nin temsil ettiği üç sektöre yönelik değerlendirmelerde bulunan Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Aynur Eke, “Türkiye, zorlu ama bir o kadar da istikrarlı bir yılı geride bıraktı. Kur ataklarına rağmen Yeni Ekonomi Programı ile dengeleme sürecinin etkili olduğu bir yıl yaşadık. Türkiye’nin ekonomi gündemine dönmesiyle birlikte yaşanan gelişmelerden memnunuz. Geçmişe baktığımızda 2014-2019 yılları arasında ülkemizin 8 seçim yaşadığını görüyoruz. Bu ekonomiyi yormakla birlikte ülke olarak büyüme odağımızı farklı taraflara çekiyor. Bu bakımdan önümüzdeki seçimsiz istikrarlı yıllarda enflasyon rakamlarının aşağıya, büyüme rakamlarının ise yukarı yönlü olması için çok çalışmamız gerekiyor. Bu bakımdan zor bir 2019’u tüm paydaşlarımızın güçlü desteği ve refleksi ile geride bıraktık.”

İSTİKRAR SEKTÖRLERİ BÜYÜTÜYOR

2019 yılında FKB olarak temsil ettikleri finansal kiralama, faktöring ve finansman sektörlerini daha verimli hale getirmeye odaklandıklarını aktaran Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Aynur Eke sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Sektörlerimizin Türkiye ekonomisine katkısının daha da artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle belirtmek istiyorum ki; gündemde olan ve bazı maddeleri komisyonlarda kabul gören Bankacılık Kanunu’ndaki değişiklikleri olumlu karşılıyoruz. Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle, sermaye yapılarının güçlendirilmesini sağlamak amacıyla faktoring şirketlerinin kuruluşunda nakden ödenecek sermaye tutarı, 20 milyon liradan 50 milyon liraya çıkarılmasını önemli buluyoruz. Öte yandan Yeni Ekonomi Programı ile gelen istikrarın sektörlerimizde iyileştirmeler getirdiğini görmek bizleri mutlu ediyor. İyileşmenin öncü göstergesi olarak gördüğümüz, ortalama vadesi daha kısa olan faktoring sektörü alacakları, geçen yılın aynı dönemine göre %8,3 büyüme göstermiştir. Bununla beraber finansal kiralama ve finansman sektörlerimizde küçülmelerin pozitif yöne evrildiğini görüyoruz. Bu durumun tüm ekonomide olumlu bir öncü gösterge olduğunu ve daralmadan çıkış sürecine doğru ivme kazandığımızın habercisi olduğunu söylemek isteriz.”

ÖNCELİĞİMİZ KOBİ’LERİN AKTİF OLMASI

FKB çatısı altında temsil edilen üç sektörün finansal performansına ilişkin bilgi veren Eke: “Finansal Kurumlar Birliği olarak en büyük önceliğimiz Ticaret Zinciri Finansmanı’nı KOBİ’lerimizin aktif şekilde kullanması. Her platformda bunu anlatarak sistemin yayılımını sağlamaya büyük önem veriyoruz. Sektörlerimizin rakamlarına baktığımızda ise, 2019 yılında Finansal Kiralama sektörümüzün alacaklarının 49 milyar lira seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Sektörün aktif büyüklüğü de 58 milyar lira olarak gerçekleşti. Faktoring sektörüne baktığımızda; işlem hacminin 130 milyar lira seviyelerinde, alacaklarının ise 34 milyar lira olduğunu görüyoruz. Sektörün aktif büyüklüğü 37 milyar lira olup; öz kaynakları ise 8 milyar lira seviyelerinde gerçekleşti. Finansman Şirketlerimizin işlem hacmi 17 milyar lira seviyesinde. Aktif büyüklüğü 27 milyar 570 milyon lira seviyelerinde, mikro kredilerde pazara giren yeni üyelerimizle müşteri sayısı 3,3 milyon, sektörün alacak büyüklüğü ise 23 milyar lira olarak gerçekleşmiştir” dedi.

Kaynak: Sigortacı Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir