BCA, Satın Almanın Ardından Rabobank Endonezya’yı BCA Syariah İle Birleştirecek

Merkez Asya Bankası (BCA), Endonezya’da şeriata uygun finansal ürün ve hizmetlerde daha büyük fırsatlar yakalamak için 2021’de yeni satın alınan Rabobank Endonezya’yı şeriat finansman kolu BCA Syariah ile birleştirmeyi planlıyor

BCA finans direktörü Vera Eve Lim 28 Ağustos’ta, bankanın satın alma sürecinin sorunsuz ilerlemesi durumunda 2021’de birleşme ile ilerlemeyi beklediğini söyledi. Sanal basın brifinginde “Şu anda Rabobank’ın Finansal Hizmetler Otoritesi [OJK] ile satın alma sürecini tamamlamaya odaklanıyoruz ve bitirdiğimizde, birleşme sürecine devam edeceğiz.” dedi.

BCA finans direktörü Vera Eve Lim 28 Ağustos’ta, bankanın satın alma sürecinin sorunsuz ilerlemesi durumunda 2021’de birleşme ile ilerlemeyi beklediğini söyledi.
BCA, Aralık 2019’da, ana şirketi Cooperatieve Rabobank UA da dahil olmak üzere, Hollandalı borç veren Rabobank’ın yerel kolundaki 3,72 milyon hissenin tamamını beş hissedarından satın aldı.
Ülkenin en büyük özel sermayeli varlık Bankası, Rabobank Endonezya’nın hisselerini toplam 20.5 milyon ABD doları ve kapanışta bir kerelik düzeltilmiş mali değeri için satın alacaktı.
Vera, Rabobank ile BCA’nın şeriata uyumlu varlığı arasındaki birleşmenin Endonezya’da İslami bankacılığın sunduğu potansiyeli ele geçirmeyi amaçladığını söyledi.
“Şeriat pazarında, özellikle ticari ve küçük ve orta ölçekli işletmeler [KOBİ] segmentinde her zaman bir fırsat olduğunu düşünüyorum.” dedi ve bankanın BCA Syariah’ın KOBİ’lere ve perakende segmentine odaklanmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.
Birleşmenin, rakamdan bahsetmeden İslami bankacılık varlığının çekirdek sermayesini artıracağını söyledi.

Rabobank’ın ana sermayesinin 384 milyar RP olduğunu, BCA Syariah’ın çekirdek sermayesinin ise geçen yılın Eylül ayında 1 trilyon RP sermaye enjekte ettikten sonra 2019 itibariyle 2,31 trilyon RP olduğunu söyledi.

Bu arada BCA Syariah’ın varlıkları 2019’da 8,63 trilyon RP veya bir önceki yıla göre yüzde 22,23 arttı.

Vera, BCA’nın işi büyütmeyi hedeflediği göz önüne alındığında, bankanın BCA Syariah’ı Endonezya Borsasında (IDX) listeleme niyeti olmadığını söyledi.

Bu arada Vera, BCA’nın daha geniş dijital banka geliştirmeye odaklanacağını ve ürünü kendi çalışanları üzerinde test ettiğini söyledi.

“Lansman, bu yılın Ekim veya Kasım aylarında hala programa uygun olacak” dedi ve esas olarak Y kuşağı müşterilerini hedefleyeceğini sözlerine ekledi.

BCA, Kasım 2019’da Bank Royal’i 1,01 trilyon RP karşılığında başarıyla satın aldıktan sonra dijital bankayı geliştirdi.

Bu satın alma işleminden sonra BCA, Bank Royal’e 1 trilyon RP sermaye enjekte etti ve ihraç edilen ve ödenen sermayesini 287.2 milyar rp’den 1.29 trilyon rp’ye yükseltti ve 1 trilyon rp’den 5 trilyon rp’ye kadar ana sermayeye sahip BUKU II bank kategorisine dönüştürdü.

Plan, bu yılın ilk yarısından itibaren dijital bankacılık işlemlerinde yüzde 35’lik bir artışla 5,1 milyar Rp’ye ulaştığı için, pandemi sırasındaki dijital bankacılık trendiyle de uyumluydu.

Jasa Utama Capital analisti Chris Apriliony, BCA’nın Endonezya’daki çok sayıda Müslüman’ın büyük potansiyeli nedeniyle Rabobank’ı İslami banka şubesiyle birleştirme planına övgüde bulundu.

“Birleşme, uzun vadede operasyonel maliyeti önemli ölçüde azaltabileceği için bankayı da olumlu etkileyecektir” dedi.

IDX’te BBCA kodu altında listelenen BCA’nın hisseleri, yıl başından bu yana değerinin yüzde 3,37’sini kaybetti. Pazartesi günü saat 11: 00’de hisseler yüzde 0,54 düşüşle 32.300 Rp’ye geriledi.
Kaynak: thejakartapost

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir