BES’e 2020 Bütçesinden 5.1 Milyar Lira Aktarılacak

Kasım ayı itibarıyla, bireysel emeklilik sisteminde katılımcı sayısı 6.8 milyon kişiye ulaştı. Devlet katkısı için 2020 yılında bütçeden 5.1 milyar lira kaynak aktarılacak

Türkiye’nin ekonomik karnesinin açıklandığı programda konuşan T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Kasım ayı itibarıyla, bireysel emeklilik sisteminde katılımcı sayısı 6,8 milyon kişiye ulaştı. Devlet katkısı için 2020 yılında bütçeden 5,1 milyar lira kaynak aktarılacak. Konut hesabı sistemi kapsamında gerekli olan en az üç yıllık tasarruf süresini yakın zamanda dolduran katılımcıların devlet katkısı başvuruları da başladı.” dedi. Finansal saldırılara karşı yerinde ve zamanında yapılan müdahalelerle döviz kurundaki dalgalanmanın azaldığını kaydeden Albayrak, nansal piyasaların normalleştiğinin ve bu yılın ilk yarısında ılımlı bir toparlanma gerçekleştiğinin bilgisini verdi. Albayrak, “Enflasyon kalıcı olarak düşürülerek, tek haneli seviyelere indirilecek. Mali disipline kararlılıkla devam edilecek. Bankacılık sektörünün sermaye yapısı da oldukça güçlü, aktif kalitesi kaynaklı riskleri rahatlıkla yönetebilecek seviyede.” ifadelerini kullandı.

Elektronik uygulamalardan yararlanan mükellef sayısı bu yıl 350 bine çıkacak. E-dekont uygulaması ile bankaların kağıt dekont kullanımı azaltılacak. Dekontların kağıt yerine elektronik ortamda düzenlemesi ile yıllık 100 milyon lira tasarruf elde edilecek. E-fatura, e-arşiv fatura uygulamalarıyla 25 milyarlık fatura elektronik ortamda oluşturuldu, bu sayede 2.5 milyar liralık tasarruf sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir