BES’e Dövizle Katılabilmek İçin Düzenlenme Bekleniyor

Ahilik Fonu’nun ertelenmesi, 2020 yılı için işverene 75 lira asgari ücret desteği sağlanması, internetten silah satışı yapanlara cezaların artırılması, vakıf mallarında kiralıların ödemediği kiraların alınmasına dönük düzenlemelerin yer aldığı 40 madde civarındaki torba teklifi bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacak

Son rötuşların tamamlandığı torba yasada yurt dışındaki Türk vatandaşlarının bireysel emeklilik sistemine dövizle katılabilmesine ilişkin düzenlemenin de yer alması bekleniyor.

DEVLET KATKISI SAĞLANACAK

Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) BES’ten yararlanacak olan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına, döviz bazında birikim yapma imkanı verileceği belirtilmişti. Beklenen sisteme göre vatandaşların birikimlerine devlet katkısı da sağlanacak. 100 euro veya dolar tasarruf yapan vatandaşlar 25 euro veya dolar devlet katkısının yapılabileceği konuşuluyor. Bu fonlar Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu’nda işlem görecek ve emeklilik şirketini değiştirmek istemeyen katılımcılar A şirketindeyken B şirketinin fonundan yararlanmayı tercih edebilecek. Türkiye vatandaşlarına olduğu gibi, BES’te 10 yıl birikim yapmış ve 56 yaşını doldurmuş yurt dışında yaşayan her Türk vatandaşı da Türkiye’den de emekli olmaya hak kazanacak. Katılımcı 10 yıl içerisinde ayrılırsa birikimleri devlet katkısı ile birlikte döviz olarak iade edilecek.

Kaynak: Sigortacı Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir