BES’te Fon Büyüklüğü 124 Milyar 600 Milyon Liraya Ulaştı

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) 31 Ocak 2020 verilerini açıkladı

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) katılımcı sayısı 6 milyon 883 bin 834’ü bulurken, toplam fon büyüklüğü 124 milyar 600 milyon liraya ulaştı. Toplam fon büyüklüğünün 106 milyar 262 milyon lirası katılımcılardan gelirken 18 milyar 311 milyon lirası ise devlet katkılı fondan geldi. Otomatik Katılım Sistemi’nin (OKS) 31 Ocak 2020 verileri de EGM tarafından açıklandı. Katılımcı sayısının 5 milyon 357 bin olduğu sistemde toplam fon büyüklüğü 8 milyar 500 milyonu geçti.

SİSTEMİN BÜYÜTÜLMESİ İÇİN FARKLI ÖNERİLER

Ortalama yaşam süresinin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de uzamasıyla beraber sosyal güvenlik kurumlarının üzerinde yük artıyor. BES ve OKS gibi sistemler ise bu yükün azalmasına ve vatandaşların rahat bir emeklilik yaşamasına yardımcı oluyor. Sistemi daha da etkin hale getirmek için sektör temsilcilerinin pek çok görüş ve önerisi bulunuyor. Sektör, devlet katkısının bireysel emeklilik sisteminin merkezinde olduğunu ve her şartta devam etmesi gerektiğini söylüyor. Bunun yanında OKS’de işverenlere asgari yük oluşturacak şekilde işveren katkısının devreye girmesi, BES’teki toplu birikimin bir kısmının devlet katkısı bozulmadan ihtiyaç halinde çekilebilmesi, yıllık gelir sigortasının cazip hale getirilmesi ve 18 yaş altına BES yolu açılması gibi uygulamalar da sektör tarafından tartışılıyor. 

BİREYSEL EMEKLİLİK ZAMAN ÇİZELGESİ

1 Ağustos 1999 – TBMM’de Bireysel Emeklilik Komisyonu kuruldu.
27 Ekim 2003 – İlk emeklilik planlarının onaylanması ile birlikte sistem faaliyete geçti.
29 Haziran 2012 – Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla vergi avantajı uygulaması kaldırılarak devlet katkısı sistemine geçileceği belirtildi.
1 Ocak 2013 – BES’te devlet katkısı sistemi başladı.
10 Ağustos 2016 – Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile işverenlerin çalışanlarını otomatik olarak bir emeklilik planına dahil etmesine ilişkin esaslar düzenlendi.
1 Ocak 2017 – Otomatik Katılım uygulaması başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir