BES’te Robo Danışmanın Performansı Diğerlerine Göre Daha Yüksek

BES’te robo danışman kullananlarının getirilerini artırdıklarını söyleyen Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, “Finansal okuryazar olan bir yatırımcı ile robo danışman performanslar karşılaştırıldığında, robo danışmanın performansı diğerine göre 1 ile 3 puan arasında daha yüksek” dedi

 

Ülkemizde son dönemde hayata geçirilen robo danışmanlara ilgi giderek yükseliyor. Bloomberg HT Finansal Teknoloji programına katılan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, bireysel emeklilik fonlarını yönetmenin bir miktar bilgi ve zaman gerektirdiği hatırlattı. Bloomberght’te yer alan habere göre; katılımcıların bazen zaman bulamamaktan dolayı fon tercihlerini piyasa fırsatlarını yakalayamayacak şekilde yapabildiğini kaydeden Ertürk, bazen tercih yaparken tereddüte düşülebildiğini, bazen de beklentilerin kaçırabildiği söyledi. Bu anlamda katılımcılar açısından ‘Hangi fona paramızı yatıralım’ şeklinde uzun zamandır bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Ertürk, mevzuatta imkan tanınmasıyla birlikte çalışma başlattıklarını ve 2019 son çeyrekte robo danışman ürünleri  FonMatik Robo’yu lanse ettiklerini belirtti.

DENGELİ FONLAR TERCİH EDİLİYOR

Robo danışmanlarının beş aylık performansına bakıldığında risk kategorilerine göre, enflasyonun, repo, mevduat ve Borsa endekslerinin üzerinde getiriler elde edildiğini altını çizen Ertürk, “Finansal okuryazar olan bir yatırımcı ile robo danışman performanslar karşılaştırıldığında, robo danışmanın performansı diğerine göre 1 ile 3 puan arasında daha yüksek” dedi. Robo danışmanların risk algısına ve yatırım yaptığı alanlara bakıldığında, ocak ayı itibarıyla yatırımcıların yüzde 60’ının dengeli fonları tercih ettiğini kaydeden Ertürk, yüzde 40’ının ise biraz daha fazla risk iştahı yüksek ürünlere yöneldiğini gözlemlediklerini kaydetti.

ROBO DANIŞMANLIK NEDİR?

Robo Danışmanlık, teknoloji şirketlerinin küçük ve orta büyüklükte tasarruf sahiplerinin varlıklarını yönetmek üzere yola çıktıkları bir dijital portföy yönetim altyapısıdır. 2008 krizinin en çok hissedildiği ülke olan ABD’de ortaya çıkan bu teknolojiyle şu an dünyada 500 Milyar doların üzerinde varlık yönetilmektedir.

Robo Danışmanlık sistemlerinin özellikle küçük birikimleri etkin yönetmesi büyük banka ve finans şirketlerinin de ilgisini çekmeye başlamasıyla son 5 yılda irili ufaklı bankalar da bu hizmette yer almaya başladılar.

Türkiye’de Robo Danışmanlık hizmeti sunmak isteyen şirketlerin finansal hizmet kurumu olması gerekiyor. Bir teknoloji şirketi doğrudan son yatırımcının varlıklarını yönetmek isterse ya portföy yönetimi ve aracılık izinlerine sahip olmalı ya da bir portföy yönetim şirketi veya banka ile bu hizmeti sunmalı.

Finansal hizmet şirketleri bu hizmeti vermek için gereken altyapıyı kendileri geliştirebilecekleri gibi Robo Danışmanlık hizmeti altyapısı geliştiren fintech’ler ile de beraber çalışabilirler.

Robo danışmanlık sistemleri temel olarak aşağıdaki 7 başlıkta yer alan hizmetleri verir, geliştirilen yazılımlar bu hizmetleri sağlamalıdır.

  • Online hesap açılması
  • Risk profilinin kişiselleştirilerek hesaplanması, müşterinin en iyi şekilde tanınması (Diğer hesaplarla entegrasyon, psikometrik risk profili)
  • Modern portföy teorisine dayalı finansal algoritmanın profesyonel portföy yöneticileri tarafından kullanılarak varlık dağılımı tavsiyeleri oluşturulması. Makine öğrenmesi ile profesyonellerin bilgi ve beklentisinin harmanlanması.
  • Varlık dağılımı tavsiyesinin milyonlarca kişiye, kişisel risk profili ve beklentisine uygun kişiselleştirilerek uygulanması, işleme dönmesi.
  • Operasyon ve emir işlem sistemleri ile entegrasyon.
  • 24 saat, 365 gün etkin ve karşılaştırılabilir raporlama (şeffaflık).
  • Gereken durumlarda tekrar değerlendirme ve işlem yapılması (rebalance).

Kaynak: Sigortacı Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir