Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, mevcut olan kamu sosyal güvenlik sistemine ek olarak bireylere emeklilik döneminde gelir sağlamayı amaçlayan özel bir tasarruf sistemidir. Tamamen gönüllü katılım esasına dayanır ve devlet katkısı ile desteklenir. Amaç, kişilerin emeklilik dönemlerinde de hayat standartlarının daha yüksek olmasını sağlamak için düzenli bir birikim yapmasını sağlamaktır.

18 yaşını tamamlamış her birey, dâhil olabileceği bu sistemde en az on yıl bulunmak koşuluyla, 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanır. Bireysel emeklilik sistemine herhangi bir sosyal güvenlik sistemine dâhil olmayanlar da katılabilir.

Katılım Emeklilik, faizsiz bireysel emeklilik prensiplerine uygun olarak hizmet verir.

Faiz hassasiyeti taşıyan bireyler için katılma hesaplarına, altına, katılım bankacılığı ilkelerine uygun hisse senetlerine ve uygunluk onayı alınmış kamu ve özel sektöre, sukuklara (kira sertifikalarına) dayalı emeklilik yatırım fonları oluşturulmuştur. Bunların dışında sarf akdi kurallarına uyularak dövize, gayrimenkule ve emtiaya yatırım yapılması da faiz içermez. Danışma kurulu onayından geçmiş ve dinen alım satımına izin verilmiş enstrümanlara yatırım yapılır. Yatırımlar faizsiz ve katılım bankacılığı ilkelerine uygun olarak gerçekleşir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan T.C. vatandaşları ve mavi kart sahipleri ödediği katkı paylarının % 30’i oranında devlet katkısından da  faydalanır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir