Birleşmiş Milletler Zekat Fonu 2020’de %12.5 Büyüme Gerçekleştirdi

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı UNHCR, geçen yıl zekat fonuna yapılan bağışların 2019’daki 43.165 milyon dolara kıyasla% 12.5 artışla 48.58 milyon dolara yükseldiğini bildirdi

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı’nın 29 Mart çarşamba günü yayımladığı zekat raporuna göre %97’si Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinden gelirken, kurumsal bağışçılar %87 ve %13’ü dijital bağışlardan geldi.

BMMA’dan yapılan açıklamaya göre ajansın bu yılki en büyük hedeflerinden birisinin diğer bölgelerdeki İslami hayırseverlik çalışmalarını geliştirmek olduğu belirtildi. Ayrıca “Bu, yerinden edilme krizleri ve İslami hayırseverliğin insani müdahaleye katkıda bulunmadaki rolü hakkında daha fazla farkındalık yaratmak için yerel İslami kuruluşlar, finans kurumları ve hayırseverlerle ortaklıklar kurma fırsatları yaratacaktır.” açıklamasında bulunuldu.

2020 yılında toplanan zekat fonları, 1.630.709 mülteci ve ülkesi içinde yerinden edilmiş kişilere dağıtıldı. 2019 yılında yardım edilen 1.025.014 kişiye kıyasla %59 artış yaşadı.

Bu yardımlardan yararlanan ülkeler: Yemen, Ürdün, Lübnan, Mısır, Nijer, Moritanya, Irak, Pakistan, Bangladeş ve Hindistan oldu. En büyük payı %55 ile Yemen alırken, onu Bangladeş (%18) ve Lübnan (%12) izledi.

Ayrıca Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı bu yıl dünya genelindeki mülteciler için nakit akışının sağlanacağı bir vakfın kurulması için de çalışmaları başlattığını açıkladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir