BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde Liderlik Albaraka Türk’te

“Tüm faaliyetlerimizi sürdürülebilirlik odaklı geliştirmeye çalışmaktayız”

BIST Sürdürülebilirlik Endeksinin amacı, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer alacağı bir endeks oluşturulması, Türkiye’de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamaların artmasıdır.

Yapılan açıklamaya göre Albaraka Türk, 1 Kasım 2019 tarihi itibariyle BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alarak iklim krizi, karbon salınımı ve su problemleri gibi evrensel birçok sorunların çözümleri için adımlar atmıştır. Bu adımlardan biri de sürdürülebilirlik endeksi referans alınarak yapılan Karbon Saydamlık Projesine(CDP) katılmak olmuştur. CDP projesine katılan ve C derecesi alan Albaraka Türk katılım bankacılığı alanında bu dereceyi alan ilk ve tek banka oldu.

Devam eden açıklamalarda Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çetin:

“Bu konuda birçok farklı kulvarda çalışmalarımız bulunuyor. Bir yandan iş süreçlerimizi sürdürülebilirliğe uygun olarak şekillendirirken bir yandan da ulusal ve uluslararası standartları hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda bu yılda Borsa İstanbul (BİST) sürdürülebilirlik Endeksi değerlemesine tabi tutulan şirketler arasında yer aldık. 1 Kasım 2019 tarihi itibariyle endekse dahil olurken aynı zamanda çevre odaklı verileri Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi tarafından referans alınan Karbon Saydamlık Projesi (CDP) değerlemesine katılan tek katılım bankasıyız.Albaraka Türk olarak kredi süreçlerini de CDP şartlarına uygun hale getirerek ve gelecek yıllarda notumuzu arttırmayı planlıyoruz”

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir