Bitcoin 28 bin Dolarlık Rekorun Ardından Aylık Kazancına Yöneldi

Son dönemde kaydettiği güçlü yükselişle yatırımcıların ilgisini çeken popüler kripto para Bitcoin, hafta sonu 28 bin doların üzerini görmesinin ardından bir yıldan uzun bir sürenin aylık bazda en uzun yükseliş serisini kaydetmeye hazırlanıyor.En yüksek piyasa değerine sahip kripto para Bloomberg tarafından derlenen verilere göre Pazar günü 28,365 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından kazancının bir kısmını geri verdi. Bitcoin Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki sert yükselişleriyle birlikte aynı zamanda 2019 ortasından bu yana en uzun yükseliş serisini kaydetmiş olacak.

Singapore’da kripto para Borsası Luno’nun iş geliştirme biriminin yöneticisi Vijay Ayyar, “Bence zirveye çok yakınız, yine de 30 bin doları görebiliriz. Kesinlikle bir miktar geri çekilme görmeliyiz, ancak büyüklüğü muhtemelen daha az olur. Sadece yüzde 10 – yüzde 15’lik düşüşle görebiliriz.” dedi.

 

Bu yıl Bitcoin’in fiyatının üç katını aşmasıyla birlikte piyasadaki görüşler ayrışıyor. Kripto paranın destekçileri doların zayıflığı ve enflasyon riski karşısında hedge imkanı görürken, ayrıca, artan kurumsal yatırımcı ilgisini işaret ediyorlar. Diğerleri ise Bitcoin’in bir yatırım olarak geçerliliğini sorguluyor ve kripto paranın sert düşüşlerden sonra sert yükselişlerle dolu kısa tarihinin altını çiziyor.

Diğer yandan hala kırılgan olan kripto piyasasında düzenlemeye ilişkin belirsizlik yatırımcıların göz önünde bulundurması gereken bir unsur olmaya devam ediyor.

ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçen hafta Ripple Labs Inc. ve üst düzey yöneticilerine yatırımcıları XRP ile ilgili olarak yanıltma suçlamasını yöneltmişti. Bu gelişmeler dijital varlıklara yönelik daha sıkı denetim beklentilerinin altını çiziyor.

Ayyar, XRP ile ilgili gelişmeler sonrasında yatırımcıların Bitcoin ve diğer dijital paralara yöneldiğini belirtti.

Bu yıl yüzde 280 civarında yükseliş kaydeden Bitcoin, Pazartesi günü TSİ 08.55’te yaklaşık 26,995 dolar seviyesinden işlem gördü. Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi bu yıl yüzde 260 civarında yükseliş kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir