“Bitcoin balon mu?” Tartışmaları Alevlendi

Bitcoin’de 3 yıl önceki çöküşü hatırlatan iki günlük sert düşüş balon tartışmasını yeniden gündeme getirdi

Bitcoin’in adil değerini değerlendirmek için içsel olarak pek bir dayanak olmasa da, fiyat hareketi diğer yüksek momentumlu varlıklarla kıyaslandığında rallinin ne kadar ısındığı görülüyor.

Bitcoin geçen hafta son 200 günlük ortalama fiyatının yüzde 179 üzerinde işlem görürken, bu rakam Nasdaq 100 Endeksi’nin dot-com balonunun zirvesinde gördüğü en yüksek seviyesinin üç katının üzerinde oldu. Popüler dijital para son yirmi seansta yüzde 120 yükseldi. Bu, teknoloji ağırlıklı hisse endeksinin kaydettiği en iyi yükselişin de üç katı kadar. FBB Capital Partners Araştırma Direktörü Mike Bailey, “Eğer elmayla armutu kıyaslar gibi kıyaslarsak büyük bir balon var gibi ve aşırı derecede pahalı olduğunu söyleyebilirsiniz.” diyor.

Michael Hartnett öncülüğündeki Bank of America (BofA) stratejistleriyse, ilk halka arz ve SPAC piyasalarındaki son trendlerle birlikte değerlendirildiğinde Bitcoin rallisinin yatırımcıların şu anda spekülatif davrandığını işaret ettiğini belirtti. Dijital paranın 2018 yılından bu yana yüzde 900’lük yükselişi öyle keskin oldu ki geçmiş 50 yıl içerisinde finansal varlıklardaki diğer yükseliş döngülerinin tamamını gölgede bırakıyor. Buna 1970’lerin sonundaki altın rallisi ve Nikkei 225 Endeksi’nin 1980’lerdeki ve Nasdaq 100 Endeksi’nin 1990’lardaki yükselişleri de dahil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir