Bitcoin Derneği 2020 İslami Fintech Haftası’na Sponsor Oldu

  İslami Fintech Haftası 7-10 Eylül tarihleri arasında Malezya’da düzenlenecek

Bitcoin Derneği, 2020 İslami Fintech Haftası’nın açılışına sponsor ve ekosistem ortağı olarak katıldı. Üç günlük etkinlik, İslam dünyasındaki finansal teknolojinin geleceğini planlamak için paydaşları, düzenleyicileri ve yenilikçileri bir araya getirecek.

Bu yılki IFW2020, 7-10 Eylül tarihleri arasında Malezya’da düzenlenecek. Panele katılan konuşmacılar, İslam dünyasının karşı karşıya olduğu bazı yerel ve küresel zorlukları ve finansal teknolojinin bunları nasıl çözebileceğini ele alacak.

Bitcoin Derneği Kurucu Başkanı Jimmy Nguyen, “İslami finans gereksinimleri, şeffaflık ve denetlenebilirlik ayrıca kronolojik sırayla kaydeden Bitcoin SV gibi küresel bir kamuya açık veri defteri tarafından karşılanabilir. İslami finans uzmanlarını Bitcoin SV blok zincirinin varlık tabanlı likidite yönetiminin verimliliğini ve şeffaflığını nasıl artırabileceği, çok taraflı kar paylaşımını nasıl kolaylaştırabileceği ve sektörlerindeki iş fırsatlarını nasıl genişletebileceği konusunda eğitmekten heyecan duyuyoruz.” diye ifade etti.

Dernek, etkinlikte Güneydoğu Asya yöneticisi Ella Qiang ve Bitcoin Derneği’nin Malezya Büyükelçisi Masumi Hamahira tarafından temsil edilecek. Qiang, pozitif etki için blok zincirinin nasıl kullanılabileceğini araştıracak bir panelin üyesi olacak. Qiang CoinGeek’e şunları söylüyor:

“İslami FinTech Haftası’na katılmaktan ve dinleyicilerle Bitcoin SV blok zincirinin İslami finansa özgü bazı ortak zorlukları nasıl ele alabileceğini paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bitcoin SV, İslami finansta varlığa dayalı bir finansman sistemindeki verimliliği büyük ölçüde artırabilecek ve hatayı azaltabilecek. Bitcoin SV blok zincirindeki akıllı sözleşme özelliği, Şeriat uyumlu finans platformlarında yaygın olarak kullanılan çok taraflı otomatik kar ve zarar paylaşım mekanizmasını destekleyebilir.”

Hanabira da konuşmacılar arasında yer alıyor. İslami finans alanında dünya çapında tanınan bir uzman olan şu anda Malezya’daki MUFG Bank’ta İslami Banking Window da yönetici danışmanı olarak hizmet vermektedir.

“İslami FinTech Haftası’nın önde gelen ortağı, bit ve dijital ekonominin büyümesine öncülük etmek için Malezya İletişim ve multimedya Bakanlığı bünyesinde bir Malezya devlet kurumu olan Malezya dijital ekonomi Şirketi’dir (MDEC). MDEC’in bu girişimi sayesinde, konuşmacılar ve dinleyiciler sadece Malezya ile sınırlı değil, Endonezya, Suudi Arabistan, Kuveyt, Türkiye, İngiltere, Almanya, Lüksemburg ve Portekiz’den gelen konuklar da dahil olmak üzere küresel şekilde olacak” dedi.

Aynı zamanda Bitcoin SV teknik standartlar Komitesinin bir üyesi olan Hamahira, Bitcoin SV’NİN İslami finans gereksinimlerini karşılayan iş uygulamalarını nasıl destekleyebileceği hakkında konuşacak.

“İslami FinTech Haftası, Bitcoin SV topluluğunun İslami Fintech endüstrisinden düzenleyicileri, finansal kurumları, Vc’leri ve melek yatırımcıları Bitcoin SV ekosistemine getirmesi için harika bir fırsat olarak görülüyor. Bitcoin SV’nin internet için TCP/IP protokolü gibi konuma yerleştirilmiş ‘bir dünya, bir zincir’ protokolü olma potansiyelini göstermek için bir açılış konuşması sunmayı dört gözle bekliyorum. Bitcoin SV’NİN ölçeklenebilirlik, değişmezlik ve izlenebilirlik açısından avantajını vurgulayacağım, bu da İslami fintech’in uyması gereken Şeriat dediğimiz İslam hukukunun gereksinimlerini karşılayacaktır” dedi.

Sanal etkinliğin gündemindeki konular arasında İslami fintech’te Şeriatın rolü, Malezya’nın nasıl küresel bir finans merkezi haline gelebileceği, fintech’in COVID-19 salgınından kurtulmadaki rolü ve Müslüman kadınların finans sektöründeki sosyal etkisi yer alacak.

Etkinlikte dijital para birimleri ve blok zinciri de yoğun bir şekilde yer alacak ve çeşitli konuklar, bunların İslami finans endüstrisine nasıl entegre edilebileceğini ele alacak.

Konuşmacılar arasında Chartered İslami Finans Uzmanları Enstitüsü CEO’su Azura Othman; Endonezya’nın en büyük dijital ödeme şirketi Doku’nun kurucu ortağı Nabilah Alsagoff; ve Endonezya Borsası İslami Sermaye Piyasası Bölümü başkanı Irwan Abdalloh.

Kaynak: Bitcoin Association

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir