DÜNYA

Brexit ve İngiltere’de İslami Finans

Brexit, İngiltere’deki geleneksel ve İslami bankalar için zorluklar sunmaktadır. Ancak bu kurumların Brexit’ten etkilenme düzeyi AB’ye ne kadar bağlı olduklarıyla ilgilidir

İslami finans hizmetleri sunan Gatehouse Bank CEO’su Charles Haresnape, bankanın sınır ötesi ticaret yapmadığını ve Brexit’in etkisinin uluslararası ticaret yapan İngiltere bankalarından çok daha az olduğunu söyledi. Bizim için olası bir etki, müşterilerin konut finansmanı talebinin azalması olurdu. İngiltere konut piyasasının tarihsel dayanıklılığı göz önüne alındığında, bunu düşük bir risk olarak görüyoruz.” dedi.

Büyüme ve kârlılık perspektifinden bakıldığında, S&P’den Mohamed Damak, İngiliz İslami bankaların varlık kalitesi ve kazançlarının, yıkıcı bir Brexit durumunda kredi portföylerinin gayrimenkul faaliyetleri üzerindeki önemli konsantrasyonu nedeniyle etkilenebileceğini söyledi. Toplam finansmanın yaklaşık üçte ikisinin 2018 yılındaki gayrimenkul risklerinden oluştuğunu belirtti. Ancak bu bankaların iyi bir sermaye ve varlık kalitesi göstergeleri seviyesine sahip olduğunu söyledi.

Şu anda Al Rayan, ülkedeki beş İslami bankanın tam teşekküllü tek perakende bankasıdır. Az sayıda oyuncuya ve İngiltere’nin daha fazla İslami yatırımcı çekmek istemesine rağmen, yakın zamanda yeni bir İslami banka kurulacak gibi görünmüyor. Nick Green, GCC finansal kurumlarının İngiltere’de büyük bir varlık göstermesi de pek olası değil. Bunun yerine, pazara girmek isteyen GCC yatırımcılarının şirketleri veya mevcut finansal kurumları edinme olasılığı daha yüksektir.” dedi. Bununla birlikte, challenger bankaların ürün hatlarını genişletmek istiyorlarsa İslami finansal ürünler sunmaları için potansiyel bir alan olduğunu söyledi.

Sermaye Piyasaları

Bu yıl İngiltere, Londra’nın İslami finans merkezi olarak konumunu korumasına yardımcı olacak olan ikinci egemen sukuk ihracını gerçekleştirebilecek.

İngiltere Hazine sözcüsü “Yüksek kaliteli, Şer’i, likit varlıkların sağlanması yoluyla İngiltere merkezli İslami bankaları desteklemek; yerli İslami finans endüstrisinin büyümesini teşvik etmek İngiltere’nin İslami finans için önde gelen Batı merkezi konumunu korumasına yardımcı olacaktır ve İngiltere’nin ikinci egemen sukuk ihracı bu stratejinin önemli bir parçasıdır.” dedi.

Sigorta

İngiltere’nin geliştirmeye çalışacağı bir diğer alan da yerli takaful sektördür. S&P’den Mohamed Damak, “Takaful endüstrisi küresel olarak küçük kalıyor ve İngiltere’de bir miktar büyüme görmeye başlasak bile, Birleşik Krallık’taki sigorta endüstrisine göre mutlak anlamda oldukça küçük kalacağı görüşündeyiz.” dedi. Damak, müşterilerin iştahsızlığına, standartların eksikliğine ve ana sigorta oyuncularının teklif eksikliğine işaret ediyor. Diğer pazarlarda olduğu gibi, takaful şirketlerinin de rekabetçi ürünler geliştirmeleri ve sundukları ürünleri tanıtmak / kendilerini geleneksel sigorta şirketlerinden farklılaştırmak için daha iyi bir iş çıkarmaları gerekecek.” dedi.

Müslümanların Kazanılması

Brexit’ten bağımsız olarak, Birleşik Krallık’ta, özellikle perakende sektöründe, İslami bankacılık ile karşı karşıya kalmaya devam edecek uzun süredir devam eden zorluklar bulunmaktadır. CMS Hukukunda İslami Finans Başkanı olan Shakeel Adli, Müslüman tüketicilerin alımının nispeten düşük olduğunu söyledi. Bunun büyük ölçüde iki faktöre bağlı olduğunu söyledi; öncelikle temel ürünlerin şeriat uyumlu olup olmadığına güvensizlik ve ikinci olarak da geleneksel ürünlerle fiyatlandırma arbitrajı. Daha genel olarak tüketicilerin bilinçli kararlar verebilmeleri için hem Müslümanlar hem de gayrimüslimler arasında daha fazla finansal okuryazarlık olması gerekiyor.” dedi. Adli, İslami ürünlerin özellikle başarılı olduğu noktaların geleneksel pazarı geride bıraktıkları ve hem Müslüman hem de gayrimüslim müşterileri çekebildiklerini savunuyor.

SDG’lere Uyum

Brexit yaklaşırken, Birleşik Krallık’ta İslami finans için tablo hala karışık ancak, başka girişimler de var. Chris Tait, UKIFC’nin kısa süre önce İngiltere Hükümeti tarafından desteklenen ve uluslararası paydaşları içeren yüksek düzeyli bir İslami Finans ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) program başlattığını söyledi. “Program, kapasite geliştirme, farkındalık kampanyaları ve tanıtım faaliyetleri yoluyla küresel İslami finans endüstrisinin SDG’lere katılımını artıracaktır.” dedi. İngiltere, Brexit tarafından yönlendirilmese de, Küresel Hedefleri gerçekleştirmek için İslami finanstan yararlanmayı amaçlamaktadır.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir