Cezayir Devlet Bankaları İslami Finans Projelerini Desteklemeye Başladı

Koronavirüs salgınından sonra Cezayir hükümeti İslami finans projelerine olan desteği arttı

Cezayir hükümeti, pazar günü yaptığı açıklamada, enerji gelirlerindeki düşüşün neden olduğu finansal sorunlarla başa çıkmak için yeni finansman kaynakları aradığını ve İslami finans hizmetleri sunmayı amaçlayan bir plana devam ettiğini söyledi.

OPEC üyesi Cezayir, özellikle korona virüs salgınından sonra küresel ham petrol fiyatlarındaki düşüşten etkilendi. Bu düşüş, hükümetin harcamalarını azaltmaya ve 2020 için planlanan bazı yatırım projelerini ertelemeye zorladı.

Cezayir yüksek İslam Konseyi Cezayir Ulusal Bankası (BNA) İslami Finans Endüstrisine fetvalar verilmesi için Şeriat Kurulundan bir şeriat uyum belgesi almak için ilk devlet Bankası haline geldiğini söyledi.

Bildiride, “daha fazla banka ve finans kurumuna sertifika verilecek” ifadesi bulunuldu.

Hükümet bu yıl, daha geniş reformların bir parçası olarak şeriata uygun hizmetlerin başlatılması için bir planı onayladı, ancak bunun uygulanması bazı gecikmeleri de beraberinde getirdi ve Mart ayında Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebboune’u yetkilileri süreci hızlandırma çağrısında bulundu.

Plan, milyarlarca dinar değerinde olduğunu tahmin edilmektir. Bu plan, birçok insanın devlet bankalarına güvenmedikleri için paralarını evde tutmayı tercih ettiği Kuzey Afrika ülkesindeki tasarruf sahipleri için tasarlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir