Cezayir, İslami Sigortayı Başlatıyor

Maliye Bakanı Ayman Benabderrahmane Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetin ülkenin İslami finans sektörünü canlandırmaya çalışması nedeniyle Cezayir’in ilk kez tekafül olarak bilinen İslami sigortayı başlatacağını söyledi

Benabderrahmane ayrıca yetkililerin Kuzey Afrika OPEC üye ülkesindeki daha geniş ekonomik reformların bir parçası olarak Afrika ülkelerinde bankalar kurmayı planladıklarını söyledi.

Cezayir, enerji gelirlerindeki düşüşün finansal sorunlara yol açmasının ardından ekonomisini geliştirme ve onu petrol ve gazdan çeşitlendirme planlarını açıkladı.

Benabderrahmane devlet radyosuna verdiği demeçte, “Takaful önümüzdeki haftadan itibaren devlet şirketlerinde satışa sunulacak.” diye açıklamada bulundu.

Bu adım, geçen ay devlet bankalarının paralel piyasadan para çekmek amacıyla İslami finans ürünleri sunmaya başlama hareketini izlediğini söyledi.

Hükümet, şeriata uygun hizmetlerin, şu anda büyük ölçüde petrol ve gaz ihracat gelirlerine dayanan ekonomi için yeni finansman kaynakları bulmaya yardımcı olacağını söyledi.

Yetkililer ayrıca, Cumhurbaşkanı Abdelmadjid Tebboune’un bankacılık sektöründe taahhüt ettiği reformların bir parçası olarak özel sektöre banka kurma kapısını açacaklarını söylediler.

Benabderrahmane, bundan sonraki adımların Afrika ülkelerinde, özellikle komşu Nijer ve Mali’de bankalar kurarak yurtdışına açılmayı kapsadığını söyledi.

“Cezayir’in Afrika pazarına girebilmesi için Afrika’da bir Cezayir bankası açmak gerekli hale geldi” dedi.

Kaynakça: nasdaq

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir