Çiftçilerin ELÜS İşlemleri Albaraka Türk’te!

Çiftçiler artık ELÜS’lerinin alım/satım, takas ve iptal işlemlerini Albaraka Türk’ün yatırım hesabından gerçekleştirebiliyorlar

Elektronik Ürün Senedi(Elüs) Nedir?

Ticaret Bakanlığı’nın denetim ve gözetiminde bulunan Lisanlı Depolara teslim edilen tarım ürünleri karşılığında çıkarılan ve çıkarıldığı ürünü temsil eden elektronik bir kayıttır. ELÜS’e bağlı ürünler Lisanslı Depoculuk Sistemi güvencesindedir.

Banka üzerinden yapabileceğiniz işlemler;

ELÜS İhracı: Tarım ürünleri lisanslı depolara teslim edildiğinde lisanslı depo tarafından oluşturulan ELÜS’ler banka nezdindeki yatırım hesaplarına otomatikman aktarılacak ve bu hesaplarda saklanabilecektir.

ELÜS Alım-Satım: Bulundukları ilin Ticaret Borsası vasıtasıyla TÜRİB’e kayıt yapan herkes TÜRİB işlem platformu üzerinden ELÜS alım ve satım işlemi gerçekleştirebilecektir.

ELÜS Transfer: Yatırım hesabında ELÜS bulunan herkes istediği takdirde ELÜS’lerini başka bir banka ya da aracı kurum nezdindeki kendi hesaplarına transfer edebilecektir.

ELÜS İptal: Tarım ürünlerini lisanslı depolardan fiziken teslim almak isteyen yatırımcıların sahip olduğu dolaşımdaki ELÜS’ler banka aracılığıyla iptal edilebilecektir.

ELÜS Teminatlı Kredi: Yatırım hesabında ELÜS bulunan ve Bankadan kredi kullanmak isteyen müşteriler başka bir aracı kuruma ihtiyaç duymadan sahip oldukları ELÜS’leri teminat olarak gösterebileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir