DÜNYA

CIMB İslam Bankası’ndan Sürdürülebilirlik Odaklı Kredi İlkelerine Destek

Malezya CIMB Bank ve CIMB İslam Bankası sürdürülebilirlik bağlantılı krediler için 3 milyar RM (731 milyon $) tahsis edecek

CIMB, 5 Ocak Pazar günü yaptığı açıklamada, 3 milyar RM’nin kurumsal müşterilere tahsis edileceğini söyledi.

Sürdürülebilirlik odaklı krediler veya finansman, kar oranlarının seçilen sürdürülebilirlik temel performans göstergelerine bağlı olması dışında diğer kurumsal kredi olanaklarına benzer. Bu temel performans göstergeleri Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG) bağlanabilir. Sürdürülebilirlik temel performans göstergelerine ulaşan şirketler, indirimler yoluyla olumlu kar oranlarından yararlanırlar.

Banka, CIMB’in sürdürülebilirlik bağlantılı kredilerinin genel kurumsal amaçlara ve ‘yeşil’ projelere yönlendirilebileceğini söyledi. CIMB’nin sürdürülebilirlik odaklı kredilerine yönelik teşvikler 1 Ocak – 31 Aralık 2024 tarihleri ​​arasında sunulmaktadır.

CIMB, kredilerinin işletmelerin  stratejilerine sürdürülebilirlik konularını dahil etmeye teşvik eden bir “katalizör” olduğunu söyledi. CIMB kredileri, en iyi piyasa standartlarını ve uygulamalarını savunan Asya Pasifik Kredi Piyasası Birliği tarafından yayınlanan Sürdürülebilirlik Odaklı Kredi İlkeleri (Sustainability Linked Loan Principles)‘de dayanılarak yönetiliyor.

İlkeler, borçlunun genel sürdürülebilirlik stratejisi, hedef belirleme, raporlama ve gözden geçirme ile ilişkisinden oluşan dört temel bileşene dayanan geniş bir prensipler çerçevesi oluşturuyor.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir